Finansal anlamda doğru kişiyi mi seçtiniz?

Kimse aşık olurken ‘bu inanılmaz adam cimri midir?’ , ‘bu şahane kadın acaba borçlu mudur?’ diye düşünmüyor ancak, para konusunda kavgalar küçükten başlar ama alev alev yayılır. Bu nedenle evlilik öncesi bazı soruları cevaplamalısınız.
1
FİNANSAL SORUMLULUĞU VAR MI?

Bu sorunun cevabı yaşa göre değişir. Örneğin 22 yaşındaki biri cep telefon harcamaları için hala ailesinden mi para alıyor? 40 yaşında bekar biri geçimini hala borçla mı döndürüyor? Aldığı sorumluluklar yaşı ile doğru orantılı mı?

2
ÇALIŞKAN MI?

Müstakbel kişi çok çalışkan olabilir ama ne için çalışıyor? Belki de her şeyi bırakıp, vakıfta çalışmaya başlayacak. Bunu duyunca ne hissedersiniz?

3
BİRİKİMCİ Mİ?

İyi, güzel ama maaşının ne kadarını biriktiriyor? 100 TL mi, yoksa yarısını mı? 25 yaşında ailesi ile yaşayıp çalışan biri rahatlıkla yarısını biriktirebilir. Ne için biriktiriyor? Emeklilik zamanında ne olacak? Plan yapabiliyor, sabırla plana uyabiliyor mu?

4
AİLE, ARKADAŞLAR...

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler var mı? Her ay anneannesine 500 lira göndermesi sizi rahatsız eder mi? Ya da arkadaşına borç vermesi?...

5
LÜKSE ZAAFI VAR MI?

Hayal ettiği gazetelerde, televizyonda gördüğü kişilerin hayatını mı yaşamaya çalışıyor? Gösteriş tutkusu var mı? Kendini markalar ile mi ifade etmeyi seviyor?

6
PAYLAŞIMCI MI?

İnançlarınız doğrultusunda paylaşıma hazır mı? Topluma, ihtiyacı olanlara duyarlı mı? Düzenli para verdiği yerler var mı?

7
CÖMERT Mİ?

Kime cömert? Maaşının yarısını annesine verse, sizi rahatsız eder mi?Arkadaşlarına sürekli yemek ısmarlaması, hediyeler alması gibi bir isteği var mı? Sizin için uygun mu?

8
BORCU VAR MI?

Diyelim bir gün ev alacaksınız, gidip bankadan 10 senelik Mortgage almaya açık olur mu?

Bunu okuyan; “Eyvah, ben ne ettim, ediyorum” demesin. Sadece bir uyarı. Konuşun, konuşun, konuşun. Koca bir ömür geçireceksiniz. Samimiyetle Para değerleriniz birbiri ile tutuyor mu analiz edin.

İnsanlar paraya karşı tutumlarını değiştirebilirler. Beceriler kazanabilirler. Ama istemeleri gerek. Bunun için de motivasyon. Aşka gelmeden bir düşünün: Sevgilinizin motivasyonu tam mı?

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol