Bütçenizi Zorlamadan Nasıl Düğün Yapabilirsiniz?

Düğün, takı, ev, eşyalar... Söz konusu evlilik olunca birçok harcama kalemi var. Peki bütçenizi zorlamadan nasıl düğün yapabilirsiniz?

Gerçekçi Bir Düğün Bütçesi Oluşturun

Aylık bütçeniz gibi, paranızı düğününüze nasıl harcayacağınıza dair bir plan yapmanız gerekecek. Düğün bütçenizi hazırlarken müstakbel eşinizle düğün için ne kadar para ayırabileceğinizi belirleyin. Bu konuşmayı yapmak gerçekçi olmanızı ve ileride oluşabilecek anlaşmazlıkları engeller. Düğününüzün ayrıntılarını belirlerken, uzun vadeli finansal hedeflerinizi ve bu hedeflere göre düğününüz için hangi tutarın ödenmesi gerektiğini birlikte konuşun.

Masrafları Nasıl ve Kimin Ödeyeceğini Belirleyin 

Düğününüzü finanse ederken ailenizden maddi destek alacaksanız, onlarla da bir konuşma yapmanız önemli.

Birlikte cevaplamak isteyeceğiniz bazı sorular şunlar:

•  Anne babanızdan veya ailenizden finansal destek alacak mısınız? Evetse, ne kadar?

•  Siz ve müstakbel eşiniz düğünün parasını kendiniz mi karşılayacaksınız? Eğer öyleyse, her biriniz ne kadar katkıda bulunacaksınız?

Tüm Beklenen Harcamalarınızı Yazın

Maliyetler düğünün bulunduğu yere, yılın zamanına, haftanın gününe vb. bağlı olarak harcamalar değişebilir ancak genel bir fikir edinmek için ortalama düğün maliyetlerini planlamalı, kendinizi bu maliyete göre hazırlamasınız. Planlanmamış veya sürpriz masrafları karşılamak için toplam bütçenizin yüzde 5'ini ayırmak da iyi bir fikir.

Düğün salonu, davetiye, takı, nikah şekeri, ev eşyaları, balayı, oturacağınız evin kirası veya ev kredisi gibi tüm harcamalarınızı bir liste yapın. Fiyat araştırmasına başlayın.

Düğün Harcamalarınızı Takip Edin 

Oluşturduğunuz bütçeyi değerlendirin. Düğününüz için ödeme yapmak zor olacak gibi görünüyorsa, tasarruf etme yöntemleri araştırın. Bütün eşyalarınızı hemen almanız gerekmeyebilir, evlendikten sonra ihtiyaç dahilinde tek tek alabilirsiniz. Süreci verimli yönetmeye çalışın. Saç aksesuarları, davetiyeler ve pasta süsleri gibi küçük harcamalardan tasarruf ederek kar elde edebilirsiniz. Bu yüzden harcamalarınızı takip etmeniz oldukça önemli. 

Birikime Başlayın

Düğün masraflarınızı planladığınızda ve işlerin size neye mal olacağını bildiğinizde bir yandan tasarruf etmeye başlamalısınız. Düğününüz için kenara para ayırmaya başlamak ve hedefinize ulaşmak için kahveler, spor salonu üyelikleri, tatiller, alışveriş vb. gibi harcamalarınızı gözden geçirebilirsiniz. 

Düğün Bir Finansal Yarış DeğildirDamat gelin ve ailelere düğün finansmanı ile ilgili mesajım var. Düğün ve evlenmek demek, hayatı paylaşmak demektir. Hayatı paylaşmanın adımlarından biri müstakbel eşinizle para durumunu konuşmak.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800