Stajyerlik ve Öğrencilik Dönemi Emeklilik İçin Sayılıyor mu?

İnternette dolaşan söylentiler üzerine SGK, öğrencilik ve stajyerlik dönemleriyle ilgili emeklilik işlemlerini ilgilendiren bir duyuru yaptı.

Emeklilik hakkında son zamanlarda internette yayılan bir bilgi; öğrencilik ve stajyerlik günlerinin de emeklilikten sayılacağını aktarıyordu, SGK resmi olarak bir açıklama yaptı ve durumu açığa kavuşturdu.

SGK tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde  "Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik" ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı yönünde haberlerin çıktığını dile getirdiler.

Fakat ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu ekleyen kurum: Söz konusu değişikliğin, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin "iş kazası ve meslek hastalığı" sigortası kapsamına alınmasının, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanması ve Jandarma ile Sahil Güvenlik Akademisinin kurulmasıyla ilgili olduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamı şu şekilde  

"Staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Sigortalılık başlangıcı ya da emeklilikyaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebilecek haklardır."

Yorumlar
Kalan Karakter 800