Sizden Gelenler: BES Kesintisi

Özlem Denizmen sizden gelen soruları cevaplamaya devam ediyor. Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi yazısında Çiğdem Hanım'ın bireysel emeklilik ile ilgili sorusunu yanıtladı.

Özlem Denizmen Özlem Denizmen info@paradurumu.tv

SORU: Yaklaşık iki yıldır Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeyim. Borcumuz var, eşim de “Çık bu sistemden” diyor. Çıkarsam paramda kesinti olur mu?

Çiğdem

CEVAP: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) düzenli birikim yaparak yatırım yapmanı sağlayan bir sistem. Devlet katkısı ve getirilerinden yararlanabilmen için en az üç yıl sistemde kalman gerekiyor. Üç yıldan sonra ayrıldığında ise belli oranlarda hak kazanıyorsun.

Vazgeçeceğin devlet katkısı ne kadar bilmiyorum. İstersen yapabileceklerini tekrar gözden geçir. Bankanla görüşüp borçlarını tek bir yerde topla. Bu durumda ödeyeceğin toplam faizin, BES'ten kazandığın devlet katkısından fazla olmamasına dikkat et.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Bana Faydası Olur mu?"Almanya'dan malulen emekli oldum. 46 yaşındayım. Anne ve anneannem ile birlikte yaşıyorum. Bireysel Emeklilik Sistemi yaptırırsam bana bir faydası olur mu? Minimum kaç yıl ödemem gerekir? Selçuk" 46 yaşındasınız, birikime nereden başlasanız kardır. Kendi başınıza para biriktirirken özgürsünüz; birçok alternatifiniz var... Ama yatırım...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store