Bireysel Emeklilik Sisteminin Bana Faydası Olur mu?

"Almanya'dan malulen emekli oldum. 46 yaşındayım. Anne ve anneannem ile birlikte yaşıyorum. Bireysel Emeklilik Sistemi yaptırırsam bana bir faydası olur mu? Minimum kaç yıl ödemem gerekir? Selçuk" 46 yaşındasınız, birikime nereden başlasanız kardır. Kendi başınıza para biriktirirken özgürsünüz; birçok alternatifiniz var... Ama yatırım...

"Almanya'dan malulen emekli oldum. 46 yaşındayım. Anne ve anneannem ile birlikte yaşıyorum. Bireysel Emeklilik Sistemi yaptırırsam bana bir faydası olur mu? Minimum kaç yıl ödemem gerekir? Selçuk"

46 yaşındasınız, birikime nereden başlasanız kardır. Kendi başınıza para biriktirirken özgürsünüz; birçok alternatifiniz var... Ama yatırım araçlarını araştırmak incelemek için ZAMAN ayırmanız ve kendi düzenli yatırım DİSİPLİNİNİZİ sağlamanız gerekiyor.

Bireysel Emekliliğin şartlarına bakalım, bu sistem küçük birikimlerin değerlendirilmesi için çok iyi bir yol.

VERGİ avantajı: Gelir vergisi ödüyorsanız bu avantajdan faydalanın. a . Gelir Vergisi Avantajı: Bireysel Emeklilik Sisteminde yatırım süresince yatırım araçlarından herhangi bir vergi kesinti yok. 10 yıl prim ödeme ve 56 yaşı doldurması durumunda %3.75 vergi kesintisi ile sistemden çıkabiliyorsunuz. b. Yatırım Vergileri Avantajı: Kendiniz yatırım yaptığınızda örnek: Mevduatta %15, Bono ve Fonlarda %10 stopaj kesintisi oluyor. Bireysel Emeklilikte bunlar yok.

DİSİPLİN avantajı: Her ay düzenli para yatırabilecek misiniz? Bireysel Emeklilik Sistemi disiplinli olarak yatırmanızı sağlıyor.

YATIRIM ÇEŞİTLİLİĞİ: Bireysel Emeklilik Sistemi şirketlerinin çok çeşitli yatırım planları var. Bunları inceleyip uzman eşliğinde iyi bir getiri elde edebilirsiniz. Hazır bir yatırım sepeti sunuyor size. (Yatırım fonları da öyle, ama BES en önemli farkı çıkamama disiplini ve vergi avantajı)

ZAMAN: Siz kendiniz yatırım yaparsanız buna ayıracak, zamanınız olacak mı? Başta bir hevesle başladınız, peki sürdürülebilir mi? Haftada kaç saat?

KOLAY: Her ay otomatik ödeyiveriyorsunuz, uzmanlar yönetiyor. Unutmayın, Yatırım için en iyi kararı verecek olan kişi yine kendinizsiniz, uzmana danışın ama son karar sizin,  çünkü paranızın TEK patronu var! Sağlık, sevgi ve para ile kalın, Özlem Denizmen
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store