Türk Dizileri Türkiye Ekonomisine Ne Kadar Katkı Sağladı?

Dünyanın en büyük video platformlarından olan Netflix, Türk dizileri ile Türkiye ekonomisine ne kadar katkı sağladı?

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Netflix, 2018'den bu yana yayına giren 10'dan fazla Türk yapımında 3 bin 300'den fazla kişiye istihdam yarattı. Netflix'in yerli dizileri ekonomiye de 582 milyon TL katkı sağladı.

Netflix’in yerli dizileri ekonomiye 583 milyon TL katkı sağlarken, Türk kültürüne, müziğine ve kitaplarına olan ilgiyi artırıyor. Netflix, Hakan: Muhafız’ın lansmanından bu yana tüm Türk yapımlarına yaptığı harcamaların yarattığı ekonomik etkiyi bağımsız bir uluslararası danışmanlık şirketi ile ölçtü. Buna göre Netflix, 2018’den bu yana yayına giren 10’dan fazla Türk yapımında 3 bin 300’den fazla kişiye istihdam yarattı. Önümüzdeki dönemde daha çok Türk yapımına yatırım yapacağını açıklayan şirket, 10 yapımın daha yolda olduğunu söyledi.

Netflix, yerli yapımlardaki oyuncular ve ekipler için bin 700'den fazla iş fırsatı yaratırken, figüranlar için de birkaç bin günden fazla çalışma imkânı sağladı. Ayrıca Netflix dizilerinin esinlendiği kitapların satışları yükseldi. Yaklaşık 183 ülkede yayınlanan Türk dizileri, Türkiye’ye ziyaretçi de çekiyor. Ayvalık, Gaziantep, Bodrum, Bozcaada, Bursa, Foça ve Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Kapalıçarşı ve Mimar Sinan Türbesi gibi İstanbul'daki birçok ikonik mekân, Netflix'in Türkçe yapımlarında yer alırken dünya çapındaki izleyicilerin ilgisini çekiyor.

Para Konusunda Kendinizi Geliştirmenizi Sağlayacak En İyi KitaplarParanızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, kendinizi finansal konularda geliştirmenizi sağlamak için en iyi kitapların listesini hazırladık.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store