Para Konusunda Kendinizi Geliştirmenizi Sağlayacak En İyi Kitaplar

Paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, kendinizi finansal konularda geliştirmenizi sağlamak için en iyi kitapların listesini hazırladık.

Paranızı nasıl yöneteceğini öğrenmek ister misiniz? Tavsiyemiz hemen okumaya başlamanız…

Önce kendinize şu soruları sorarak başlayın:

1. Parayı yönetmek için kanıtlanmış en iyi yöntemler neler?

2. Finans dünyası nasıl işliyor? 

3.  Borçlarımın ve harcamalarımın beni yönetmesi yerine kendi kişisel bütçemi nasıl yönetebilirim?

 

1. Cebinde Mucize Yarat, Özlem Denizmen

Bu kitap, para ile ilişkinizde en pratik yol ve yöntemlerle size kılavuzluk edecek bir başucu kitabı. ‘Cebinde Mucize Yarat, bu anlamda yazılmış, ilk olma özelliğine sahip. Özlem Denizmen bu kitabında kendi yaşamımdan örneklerle, okuyucularına günlük hayatlarında para yönetmek için yol gösterici olmayı hedefliyor.

‘Parasını yöneten hayatını yönetir’ demek kolay, ama nasıl? Cebinde Mucize Yarat, bu sorunun yanıtını vermek ve paranı doğru yönetmenin yollarını anlatmak için yazıldı. İster memur ister milyoner olsun herkesin işine yarayacak öneriler var.

2. Ya Paran Ya Hayatın, Vicki Robin ve Joe Dominguez

Zamana direnen başka bir kitap daha... 1999'da yayınlanan, Robin'in geçimini sağlamakla hayat kurmak arasındaki farkı çizme konusunda diğerlerinden çok daha önde olduğunu düşünüyoruz.  Kitap, daha fazla para kazanmanın hedef olmak zorunda olmadığını, amacın daha mutlu ve doyurucu bir hayat yaşamak olması gerektiğini söylüyor. Çünkü tek bir hayatınız var.

3. Zengin Babanın Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği, Robert T. Kiyosaki ve Sharon L. Lechter

Robert Kiyosaki ve Sharon Lechter'i Rich Dad, Poor Dad'ın yazarları olarak tanıyor olabilirsiniz.

Araştırmamıza göre, Zengin Baba, Fakir Baba hakkında sevilecek ne kadar çok şey varsa sevilmeyecek çok şey de var. Bununla birlikte, kitabın birçok insanı finansal özgürlüğe giden yola soktuğunu (ve muhtemelen en az bir babayı zengin ettiğini) inkâr edemeyiz. Yine de Kiyosaki ve Lechter'in daha yeni kitabı Cashflow Quadrant: Rich Dad's Guide to Financial Freedom, kalıcı finansal iyilik haline giden doğru yolu arayan herkes için daha iyi bir seçenek olabilir.

4. Milletlerin Zenginliği, Adam Smith

Resmi olarak Zenginliğin ve Ulusların Doğası ve Nedenlerine İlişkin Bir Araştırma olarak bilinen Smith'in kitabı 1776'da yayınlandı ve para, emek, üretkenlik ve serbest piyasayı inceleyen ve birbirine bağlayan ilk büyük çalışmalardan biriydi. Smith bir ekonomist olduğu kadar bir filozoftu. Milletlerin Zenginliği, Sanayi Devrimi'nin başlangıcında ve İskoç Aydınlanması'nın ortasında yazılmıştır. Paranın nasıl tartışılacağına ilişkin parametreleri belirler ve etkisi yüzyıllarca sürmüştür. Hafif bir okuma değil, ancak finansal sistemimizin nereden geldiğini bilmek istiyorsanız, işe buradan başlayın. 

5. Çıplak Ayaklı Yatırımcı, Scott Pape

Scott Pape, kişisel finans gurusu olarak çok iyi konuma sahip. Goodreads'te Çıplak Ayaklı Yatırımcı "Ye, Dua Et, Sev" kategorisine giriyor. İnsanlar onu ya sever ya da alay eder. Dolayısıyla, finansal IQ'nuzu yükseltmek istiyorsanız, Pape's'in bütçeleme üzerine olan bu kitabı okunmaya değer.

6. Akıllı Yatırımcı, Benjamin Graham, Jason Zweig (Katkıda Bulunan) ve Warren Buffet (Katkıda Bulunan)

Akıllı Yatırımcı 1949'da yayınlanan bir yatırım kitabı. Ve yok satıyor. Hala beş yıldızlı incelemelerde yer alıyor ve insanların servet kazanmasına yardımcı oluyor. Graham'ın “değer yatırımı” felsefesi, uzun vadeli stratejiler ve güvenlik kalkanları üzerine kurulu. Bilgili yatırım yapmak ve akıllı finansal kararlar almak için orijinal planın bu olduğunu düşünüyoruz. 70. doğum gününe bir yıl kala hala bir endüstri incili olarak kabul edilen herhangi bir metin, muhtemelen rafınızda bir yeri hak ediyor.

Özlem Denizmen’in Kitapları Ne Anlatıyor?Para ve bütçe yönetimi konusunda her an başvurabileceğiniz Özlem Denizmen'in kitaplarını sizler için derledik.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store