Para biriktirmenin en kolay 10 yolu

Para nasıl biriktirilir ve kolay para biriktirme yöntemleri nelerdir sorularının yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim. Hepimiz bir şekilde para biriktirmek isteriz…

Etkili bir para yönetimi için bu fikirleri kullanarak günlük hayatınızda size en uygun para biriktirme yollarını bulabilirsiniz.

1. BORCUNUZU KAPATIN

Eğer bütçe hazırlayarak para biriktirmeye çalışıyorsanız ama hala büyük bir borcunuz varsa, önce borcu kapamakla başlayın. Bunun işe yarayacağına inanmıyorsanız, her ay borcunuzu ödemek için ne kadar harcadığınızı hesaplayın. Sonra bu miktara göre bütçenizi yeniden planlayın. Borcunuzun faizlerini ödemeyi tamamladığınızda paranız kolayca biriktirmeye başlayabilirsiniz. Sadece bir kredi kartı kullanarak da borcunuzu bir yerde toplayabilir, böylece borcunuzu daha kolay ödeyebilirsiniz. 

Borç Kapatma Kredisi Kullanılabilir mi?

Borç kapatma kredisi ile farklı bankalardaki kredilerinizi yapılandırabilir ve düşük faizli borç kapama kredilerini araştırarak sizin için uygun olanını kullanabilirsiniz.

2. HEDEF BİRİKİM MİKTARI KOYUN

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri tam olarak ne kadar biriktirmek istediğinizi bilmektir. Motivasyon için belli bir zaman için birikim hedefleri koyabilirsiniz. 3 yıl içinde %20 peşinat ödemeli bir ev mi almak istiyorsunuz? İşte size her ay belli bir miktar biriktirebilmeniz için bir hedef!

Küçük birikimler nasıl büyük birikimlere dönüşür?

3. ÖNCE KENDİNİZE ÖDEYİN

Her maaş gününde otomatik olarak borç ödemenizden bir miktar parayı birikim hesabınıza koyun. İki haftada bir 250 lira veya 500 lira olsa da, kendinizi düzgün bir birikim hesabından mahrum bırakmayın.

4. SİGARAYI BIRAKIN

Sigarayı bırakmak kesinlikle kolay değil ama eğer günde bir veya yarım paket bitiriyorsanız, sigaraya yıllık 6.000 lira harcayacağınıza bu parayı kolayca biriktirebilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı bir yaşam sürüp hem de kolay yoldan para biriktirebilirsiniz.

5. TATİLİNİZİ EVDE YAPIN

En uygun tatil sizce nerede yapılır? Uzak yerlere gidebilmek için vereceğiniz binlerce liralık uçak biletleri yerine, evinizde ya da yazlığınızda arkadaşlarınızla eğlenceli ve rahatlatıcı bir tatil yapabilirsiniz. Eğer gerçekten yaşadığınız yerden biraz uzaklaşmak istiyorsanız ve arabayla gidemeyecekseniz, uçak biletinizi daha önceden ucuza almaya çalışın.

6. PARA BİRİKTİRMEK İÇİN HARCAYIN

Evdeki özellikle elektronik kullanım masrafları ne yazık ki yüksek oluyor. Ama iyi haber şu ki, konforunuzdan taviz vermeyerek bu masrafları azaltabilirsiniz. Örneğin akkor lambalara göre 10-15 kat daha uzun ömürlü olan ve sadece 40 watt’la daha fazla ışık üreten floresan lambaları kullanabilirsiniz. Floresan lamba önce size daha pahalı gelse de, uzun ömrü düşünüldüğünde daha karlı çıkabilirsiniz. Bunun gibi başka enerji tasarruflu eşyalar kullanarak zaman içinde binlerce para biriktirebilirsiniz.

Kolayca birikim yapabilmek için etkili bir para biriktirme uygulaması olan Moneye indirin!
Appstore
Para Biriktirme Uygulaması
Play Store
Para Biriktirme Uygulaması

 

7. TASARRUF ETMEK İÇİN DAHA AZ KULLANIN

Isıtıcınızın derecesini 10° C azalarak enerji harcamalarınızdan yüzde 5’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kullanmadığınız şarjları fişinden çekerek de enerji faturanızın daha düşük gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha az kullanmakla ile ilgili “Minimalizm Nedir?” yazısını da inceleyebilirsiniz.

8. ÖĞLE YEMEĞİNDEN 16 BİN TL KAZANIN

Kolayca para biriktirmenin bilinen bir yolu da her günkü harcamadan kesmektir. Eğer işteyken yemek almak size 80 liraya, ama evden getirmek 35 liraya mal oluyorsa, evden getirerek bir yıl içinde yaklaşık 16.425 TL tasarruf edebilirsiniz.

9. FAİZLİ HESAP AÇIN

Çoğumuz için, birikimimizi vadesiz hesabımızdan ayrı tutmak birikimimizden para almamızı azaltabilir. Eğer hedefiniz daha uzun vadeliyse, verimlilik oranı daha yüksek ürünler seçebilirsiniz.

10. HARCAMANIZI YILLIK MİKTARA ÇEVİRİN

Çok para harcamamak için neler yapabilirim diye soruyorsanız, size bir ipucu daha verelim. Eğer atıştırmalık için haftalık işteki otomatınıza 50 lira veriyorsanız, bu yıllık olarak 2600 TL bütçenizden ayrılan para demektir. Fark edebileceğiniz gibi, küçük bir alışkanlık, size pahalıya patlayabilir. Günde filtre kahveye verdiğiniz 50 TL yılda yaklaşık 18 bin TL'lik harcama demektir.

Bu yazımızda sizle kolayca para biriktirmenin 10 yolunu ve tasarruf ederek bütçenize nasıl katkı sağlayabileceğinizi paylaştık. Para biriktirme uygulaması olan Moneye’ı da incelemeyi unutmayınız.


7 adımda kart borcunuzdan kurtulun!Omuzların üzerinde bir yük olarak taşınan kredi kartı borçlarından kurtulmanın vakti geldi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Mehmet Dover
Iradeli olunuz para harcamada cimri olunuz evde yiyin için
Gamze ......
Merhaba Fikirler guzel. Ben de yeni birikim yapmaya basladim. Bunu yapabilmek icin dusunce yapimizin degismesi gerekiyor. Mindfullness, minimalist yasam ve saglikli beslenme kavramlarini hayatima entegre edebildim ve su an gereksiz harcama yapmiyorum. Fikirleri begenip hayata gecirmekte zorlanan herkesin herseyi alirken istek mi ihtiyac mi sorusunu kendisine sorarak baslamasini öneririm.
Zeynel Abidin Özdamar
O kadar faydalı ki anlatamıyorum. Çok teşekkür ederim.
Ömer Eser
Bencede çok mantıklı
Şeyma ...
Fikirlerinizi beğendim ama şöyle bir mantık var ki ben para biriktirdim diyelim sonra kendi kendime (Ya boşver biriktirmeyi, harca gitsin!) diyorum. Buna bi'çözüm bulmak lazım yani yazdığınız fikirler güzel ama benim bu sorunuma -ki bir çok insanda vardır bu- bi'çözüm bulmak lazım.
Elif Nergiz
Bence çok mantıklı

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store