Küçük birikim büyük yatırıma dönüşsün

'Küçük paralarla birikim mi olur?' deme, birikime 1 kuruş ile başla. Sen nasıl çalışıyorsun, bırak o da çalışsın.

Bugün Başla: Bir gün başlarız deme, paranın katlayarak büyümesi için güldür güldür akan zamanın gücünden faydalan. Hemen başla birikime.

Elleme: Bir lokma birikince ya da yatırımın kazanç sağlayınca “Oh, ne güzel param var.” deyip çekip harcamazsan katlana katlana, kartopu gibi büyür.

Sabret: “Yeter artık ne için bekliyorum şu üç günlük dünyada. Paramla hemen bir şey alayım.” deme. Birikimlerin ancak sabredersen bileşik getiri katlayarak, büyüme mucizesinden faydalanabilir.

Hedefle Biriktir: Ben yapamam deme. Herkes biriktirebilir. Hemen kendine birkaç büyük hedef koy (ev, araba, borç, kapatma…). Bunları yaz, resimlerini etrafa as.

Yüzde 10 Kuralı: Her ay gelirinin yüzde 10’unu düzenli, otomatik olarak biriktir. Bunu fatura öder gibi disiplinle öde, ‘geleceğinin faturası’ olarak düşün. Özellikle önümüzdeki 12 aylık vadede, birikimlerimiz önem kazanacak. O yüzden ne bekliyoruz, haydi Türkiye birikime!

21 Kuralı

Birikim bir alışkanlıktır, edinilebilir. Araştırmalar gösteriyor ki, 21 kere (gün, hafta, ay) birikim yapabilenler hayat boyu yapabiliyorlar.

Paranın bereketi nasıl artar?Özlem Denizmen, paranın bereketinin artması için dikkat edilmesi gereken 15 maddeyi sıraladı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800