Maaşınıza zam aldığınızda ne yapmalısınız?

Yeni bir zam alır almaz finansal durumunuzu masaya yatırmalısınız. Elbette, daha çok para kazanacaksınız. Ancak dikkatli olmazsanız bu durum zayıf finansal karar alma süreçlerine yol açabilir.

Yeni bir zam alır almaz finansal durumunuzu masaya yatırmalısınız. Elbette, daha çok para kazanacaksınız. Ancak dikkatli olmazsanız bu durum zayıf finansal karar alma süreçlerine yol açabilir.

Bu nedenle finansal durumunuzu gözden geçirmeniz iyi finansal sonuçlar elde etmenize daha az para stresi ve nihayetinde daha fazla para güvenliği ile sonuçlanabilir.

Bütçenizi güncelleyin

Evet artık hesabınıza daha çok para yatıyor! Şimdi işin zor kısmı: onunla ne yapmalı? Bu iyi bir bütçeye sahip olmanın gerçekten önemli olduğu zamandır. Bütçeniz yok mu, o zaman hemen başlayın. Önce tüm seçenekleri düşünmeden sadece yeni bütçe kalemlerine veya isteğe bağlı satın almalara para ayırmamanızı öneririz. Örneğin, bütçenizdeki yetersiz finanse edilen öğelere ne kadar harcadığınızı düşünün veya daha iyisi, bir borcu ödemeyi, parayı yatırıma veya birikime yatırmayı düşünebilirsiniz.

Paranızı akıllıca kullanın

Bu hakikat değişmez, daha fazla para kazandığınızda, daha fazla harcarsınız! Önemli olan şu: Ne kadar ileri gidebileceğinizi değerlendirene kadar büyük ihtiyari harcamalar yapmaktan vazgeçmek iyi bir fikirdir. Yeni maaşınız hesabınıza geldiğinde, finansal olarak sorumlu olmanız gerektiği anlamına gelir. Maaş günü ile çakışacak şekilde zamanlanmış otomatik kesintiler ayarlayabilirsiniz. Böylece ödemeleri otomatiğe bağlayıp, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ya tasarruflar?

Bir tasarruf hesabı oluşturmayı ve kazandığınız ekstra parayı ödeme gününde otomatik olarak ona yatırmayı düşünebilirsiniz. 

Bir acil durum fonu oluşturun

Yeni kazandığınız parayla yapabileceğiniz başka bir akıllı hareket, zor günler için para biriktirmek olabilir. Acil durum fonunun amacı, en kötü durum senaryolarına hazırlanmakla ilgilidir. Çünkü ne olacağını asla ön göremeyiz.

Acil durum fonu için paranızın ne kadarını kenara ayırmak isteyebileceğinizi belirlemelisiniz. Örneğin, araba kazası gibi bir nakliye sorunu, acil nakit ile finanse edebileceğiniz bir şey olabilir. 

Eğlenmeyi unutmayın

Finansal güvenlik tabii ki önemli ancak unutmayalım, bunu kutlamak gerekir. Bu yüzden zam alışınızın tadını çıkarın.

Hala kendi imkanlarınız dahilinde yaşadığınızdan emin olduktan sonra, kendiniz için bir şeyler yapabilir, arkadaşlarınız veya ailenizle akşam yemeğine çıkabilir, bir tatil planlayabilir veya istediğiniz bir şey satın alabilirsiniz.

Elinize geçen her artışı iyi değerlendirmeniz dileğiyle…

Kredi Notu Nedir? Peki Notunuz Kaç Olmalıdır? Hiç kimse, finansal tercihleri ​​nedeniyle yargılanmayı sevmez. Ama kredi notunuzun ne olduğunu bilmek oldukça işinize yarar.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store