Kıyafet Bütçenizi %50 Azaltın

Bir araştırmaya göre kadınların yüzde 40’ı gardıroplarındaki kıyafetlerin tıpa tıp benzerlerini satın alıyor. Yüzde 83’ü ise giymedikleri ama geri iade etmeye üşendikleri kıyafetler için yılda 500 liradan fazla harcıyor.

Ben bu sene için giyim masraflarımı azaltmaya karar verdim. Ve bunun için gardırobumda önce keşfe, sonra alışverişe çıktım. Sonuca inanamazsınız! Haydi yeni yıla girmeye sayılı günler kala sadece yarım gününüzü ayırın ve siz de benim gibi 2019 kıyafet bütçenizi yarı yarıya azaltın!

1-    Tüm kıyafetlerinizi yatağınızın üstüne atın. Neyiniz var neyiniz yok görün.

2-    Üşemeyin, uzun zamandır giymediklerinizi teker teker deneyin. Üzerinize olmayanları bir kenara ayırın.

3-    Sıra geldi kategorize etmeye… Pantolon, gömlek, kazak, tişört… hepsini ayrı ayrı katlayıp koyun. Renklerine göre ayırın.

4-    Şimdi sıra geldi en eğlenceli kısma. Yaratıcılığınızı kullanın ve farklı kombinler yapın. Daha önce denemediğiniz ama ilginizi çeken tarz ve renk kombinlerini ayna karşısında deneyin. Ne de olsa ayna karşısında tek başınızasınız. Özgürce hareket edebilirsiniz J

5-    Beğendiğiniz kombinlerin resmini çekin. Telefonunuzda ayrı bir klasör açıp buraya kaydedin. Ne giyeceğim diye düşünmeye başlar başlamaz açıp bakabilirsiniz.

6-    Kombinlerinizde eksik parça kaldıysa alışveriş listenize ekleyin. Alacağınız tüm ürünleri önceden araştırın. Karar verip almaya gittiğinizde fotoğraflara bakarak uygun parçaları satın alabilirsiniz.

7-    Kullanmadığınız ürünlerin fotoğraflarını çekip, internet üzerinden satışa koyun. Buradan gelecek olan parayı 2019 alışveriş bütçeniz olarak kullanabilirsiniz J

8-    Satmak yerine arkadaşlarınızla değiş tokuş da yapabilirsiniz. Bunun için bir gün birinizin evinde toplanın. Herkes giymediklerini getirsin, karşılıklı değiştirin.

9-    Modaya çok meraklıyım, yenilikleri takip etmezsem olmaz diyorsanız 2019’un pantone rengi olan Mercan renginden birkaç aksesuarı gardırobunuza ekleyebilirsiniz.

10- Özel davet, düğün, nişan gibi günler için 3-5 saat için büyük masraflar yapmaktansa elbise kiralayabilir ya da bedeni ve tarzı sizinle uyumlu olan arkadaşlarınızla değiş tokuş yapabilirsiniz.

Size küçük bir de tüyo; kredi kartınızı internet sitelerine kaydettiyseniz hepsini silin. Tek tıkla almaktansa, alışveriş yapmadan önce durup düşünecek birkaç dakikanız olsun ;) 

Yorumlar
Kalan Karakter 800