Bütçeye neden ihtiyacınız var?

Bütçeleme, finansal hedefler göz önünde bulundurularak, gelir ve giderlerinizi, imkanlarınız dahilinde tutmak için yapılan düzenleme sürecidir.

Güncelleme:

Bütçeleme, finansal hedefler göz önünde bulundurularak, gelir ve giderlerinizi, imkanlarınız dahilinde tutmak için yapılan düzenleme sürecidir. Örneğin, bu ay yaptığınız harcamaları takip etmek anlamına gelebilir. Veya bu yılın sonuna kadar borçsuz olmak anlamına gelebilir.

Burada özetlenen adımları atarak, bir bütçe veya harcama planı oluşturun.

Neden Bütçeye İhtiyacınız Var?

Bütçe harcamaları izlemenize ve kaçırılan ödemelerden kaçınmanıza yardımcı olur. Ancak aynı zamanda hayallerinizi gerçekleştirmenize de yardımcı olabilir.

Bütçeler Fırsat Yaratır

Bütçeleme tavsiyelerinin çoğu kesinti yapmanızı vurgular. Fakat tüketiciler bütçelerini kayıptan ziyade bir fırsat olarak görmeliler. 

Zaman kazanmak, stresi azaltmak ve geç ödemelerden kaçınmak için kira veya kredi ödemeleri gibi harcamalarınızı otomatikleştirin. Hesaplarınızdan ve bunun için bütçenizden para çıktığını bildiğiniz sürece, bu süreci iyileştirmek için akıllı bir yöntem olacak.

Bütçeler Tasarruf Sağlar ve Borçları ve Sürprizleri Azaltır

Nasıl biriktirebileceğinizi ve harcayacağınızı planlamak, toplam borcun azaltılmasına yardımcı olur, bu da sonunda eğlence için daha fazla para anlamına gelir. Sürekli olarak daha fazla borç biriktirdiğiniz bir tuzağa düşmemenizi sağlar. Strateji belirleyebilir ve bütçenize uygun borç azaltma planı oluşturabilirsiniz.

Bütçelemenin bir başka faydası da beklenmedik durumlara karşı finansal olarak hazırlıklı olabilmenizdir. Spesifik olarak, uzmanlar, finansal durumunuzu düzenlerken tasarruf ettiğiniz ilk şeylerden birinin acil durum fonu olmasını önerir. Bu fona işinize yarayacak belirli bir tutarı koyarak beklenmedik sağlık faturaları ve hatta işinizi kaybetme gibi durumlara hazırlıklı olabilirsiniz. Yağmurlu gün fonunuz oluşturulduktan sonra, emeklilik, tatiller veya yeni bir telefon gibi daha yüksek maliyetli öğeler için para biriktirmeye çalışabilirsiniz.

Yeni bütçenizin bir parçası olarak harcamalarınızı dikkatle izlemeye başladığınızda, satıcı hatalarını veya kredi kartınızı dolandırıcılık amaçlı kullanma girişimlerini hemen fark edebilirsiniz. Bu faaliyetler erken yakalandığında, sizi stresten kurtarabilir.

Bütçeler Hedefleri Ulaşılabilir Hale Getirir

Her aya bir bütçe veya harcama planı ile girmek, harcama niyetlerini ve sınırlarını belirlemeye yardımcı olabilir ve paranıza “amaç” verebilir. Harcama planınızı her ay için özelleştirin.

Herkes sabit veya ortak giderlerle temel bir bütçe geliştirebilir, ancak takviminizi taramanız, periyodik harcama takviminizi kontrol etmeniz ve her ay neler olduğu veya beklenenler hakkında aile üyeleriyle konuşmanız önemli. Böylece buna göre plan yapabilirsiniz.

Bu planlar da bütçe yaparak daha kolay gerçekleştirilebilir. Genel olarak kendi kendini kontrol etme herkes için zordur. İnsan davranışı üzerine bir teori kısa vadeli sınırlar koymanın, insanların öz denetim merkezli hedeflere ulaşmasına yardımcı olabileceğine işaret ediyor. Her ikisi de nihai hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olsa da günlük harcama bütçesi belirlemek haftalık bütçeden daha kolaydır.

Bütçe yapmayı kolaylaştırmak için Moneye uygulamasını kullanabilirsiniz. Aylık gelir ve giderleriniz gibi bazı kişisel finansal bilgileri girmeniz yeterli.

Tebrikler! Az önce ilk bütçeleme adımınızı attınız. Bütçelemenin arkasındaki nedeni anlayarak, sizin için işe yarayan bir bütçeleme stratejisi seçebilecek ve finansal başarıya giden yolunuzu şekillendirebileceksiniz. 

Herkesin bütçesi ve finansal öncelikleri farklılık gösterecek ve bireysel koşullara bağlı olacaktır. Kendinizinkini yaratırken, ulaşmak istediğiniz hedefleri ve yaşamınız boyunca yapmak istediğiniz şeyleri düşünün.

Sizden Gelenler: Sırlar Aranıza GirmesinBugünkü Posta Gazetesi köşemde arkadaşına 12 bin lira borç verip, geri alamayan ve ne yapacağını soran Deniz'in sorusunu yanıtladım.

 

Etiketler Bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800