Bütçeniz başarısız mı oldu? İşte hatalar ve çözümleri

Birçok kez bütçe yapma kararı aldınız ve erken vazgeçtiniz mi? Ya da henüz yapmadıysanız ‘neler yapılmamalı’ diye araştırdınız mı? Gelin yapılan hatalara ve çözümlerine birlikte bakalım.

Güncelleme:

GERÇEKÇİ OLMAYAN HEDEFLER

Aşırı kısıtlayıcı ve gerçekçi olmayan bir plan yaptığınızda vazgeçmenize neden olur. Sıfır tasarrufla başlıyorsanız ve hiç bütçeniz yapmadıysanız, harcamalarınızı tamamen azaltmak, beklenmedik giderlerinizi ortadan kaldırmanızı beklemek gerçekçi bir tutum değildir.

Çözüm: Siz ve aileniz için en uygun bütçe yapma yöntemini bulun. Örneğin, haftada üç kez dışarıdan yemek yiyorsanız bir kere yiyin. Bütçenizi, harcama alışkanlıklarınızı ve tasarruf ihtiyaçlarınızı anladıkça değişimi göreceksiniz.

BÜTÇENİZ NASIL ÇALIŞIYOR?

Bütçenizin başarısız olmasının nedeni, kendinize uygun yöntemi henüz bulamamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Mevcut sisteminizin veya geçmişte vazgeçtiğiniz sistemlerin ne olduğunu bilmeniz, sizi başarılı bir şekilde ilerletmenize yardımcı olabilir.

Çözüm: Bütçenizi düşündüğünüzde hissettiğiniz duygulara odaklanın. Bu sizde olumsuz bir his yaratmadan eğlenceli hale getirmenin yollarını bulun. Örneğin, bir oyuna dönüştürün. Hangi yöntemin en iyi olduğundan emin değilseniz, bütçe yapmadan önce veya bütçelemenin sizin için uygun olmadığına karar vermeden önce birkaç yöntemi deneyin.

HARCAMA TARZINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

En çok neye harcama yaptığınızı bilmeden ya da hangi durumlarda harcama yaptığınızı bilmeden bütçe yapmak doğru sonuçları engelleyebilir.

Çözüm: Hem sizi alışverişe tetikleyen şeyleri hem de güçlü yönlerinizi bilmek, başarılı bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir.

HEDEFLERİNİZİ PAYLAŞIN

Diyelim ki bütçe yaptınız ve ona uygun hareket çalışıyorsunuz. Peki tüm aile bireyleri bu konuda aynı fikirde mi? Finansal hedeflerinizi ailecek mi belirlediniz?

Çözüm: Ailenizle kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz hakkında konuşun. Ayda bir aile bütçesi toplantısı yapın. Örneğin; ev satın almak, çocuklarınızın eğitimi… Hedefinizi ortaklaşa belirleyin ve bunun için neler yaptığınız hakkında konuşun.

YAŞAM TARZINIZA UYGUN MU?

Diyetisyene gittiğinizde bir gününüzün nasıl geçtiğini sorar. Burada öğrenmek istenilen dışarıdan mı yiyorsunuz, evdeyseniz neler yapıyorsunuz vb. bilgiler üzerinden günlük yaşam tarzınızı belirlemek ve ona göre liste vermektir. Aynı şey bütçe için de geçerlidir. Ev kiranız, yaşam standartlarınız, sabit giderleriniz ne ise ona uygun kategoriler içeren bir bütçe yapmalısınız.

Çözüm: Bir ay boyunca tüm harcamalarınızı yazın. Nereye, ne kadar gidiyor görün. Ardından 'gereksiz, ihtiyaç değil' dediklerinizi azaltmaya çalışın.

Spor yapmak kalbinizi nasıl etkiler?Spor yapmak kalbinizi nasıl etkiler?Kalbinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri fiziksel aktivitedir. Spor yapmanın sağlığınıza faydaları say say bitmiyor. İşte bilmeniz gerekenler.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800