Para sizin için ne ifade ediyor? Para tutumunuzu öğrenin!

Para sözde sadece başka şeylerle takas edilmesi amaçlanan ekonomik bir araç olsa da içinde çok fazla ağırlık barındırır. Para sizin için ne ifade ediyor? Onun hakkında nasıl hissediyorsunuz?

Güncelleme:

Parayı nasıl gördüğümüz, kendimizi nasıl gördüğümüzün bir ifadesidir. Paranızla ne yapacağınızı belirlemenin ilk adımı da parayla ilgili duygusal olarak nasıl hissettiğinizi ve onunla olan ilişkinizi anlamaktır. Para uyuşmazlığı çözümü alanında yazar ve danışman Olivia Mellan'a göre, para konusundaki tutumunuzu anlamaya başlamak için finansal bir temel oluşturulmalıdır. Mellan, biri olumlu diğeri olumsuz olmak üzere iki liste çıkararak parayla ilgili kişisel duygularınızı ifade etmenizi öneriyor. Mellan'ın çalışmasından uyarlanan aşağıdaki alıştırmayı tamamlayabilirsiniz.

Para Tutumunuz: Finansal Temel

Bir kağıda iki liste hazırlayın. İlk listede, kişisel mali durumunuzun size zevk veren tüm alanlarını gösterin. En az iki tane olmalı, ama çok daha fazlası da olabilir. Örneğin, olumlu listeniz aşağıdaki gibi yanıtları içerebilir:

  1. Bir bütçem var ve ona bağlı kalıyorum.
  2. Kredi sicilim temiz.
  3. İyi bir bağışçıyım.
  4. Emeklilik hesabımda yeteri kadar param var.

Ardından, kişisel mali durumunuzla ilgili rahat hissetmediğiniz, hatta utandığınız veya suçlu olduğunuz tutumlarınızı tanımlayın. Bunlar aşağıdaki gibi şeyler olabilir:

  1. Çok borcum var.
  2. Finansal olarak aşırıya kaçtım.
  3. Birikimim veya yatırımım yok.
  4. Harcamalarımı azaltma konusunda sorun yaşıyorum.

Hangi liste sizin için daha uzun, olumlu mu yoksa olumsuz mu? Önemli ilişkiler dahil olmak üzere her liste hayatınızı nasıl etkiledi? Olumlu girişler, bilinçsizce olumsuz listenizden çıkarmış olabileceğiniz herhangi bir strese neden oldu mu? Örneğin, işte çok fazla zaman harcamak gibi bir sorununuz olduğu için çok fazla para harcamakla ilgili bir sorunun olmaması mı? Şimdi bu duyguları açığa çıkarma zamanı.

Her iki listeyi de göz önünde bulundururken ve finansal dayanağınızı belirlerken, her listenin bir değeri olduğunu anlayın. Negatif liste, para tutumunuzla ilgili hoşunuza gitmeyen şeyleri değiştirmenize yarayacak. Sonunda hasta ve yorgun olmaktan yorulduğunuzda, artık olumsuz duygularınıza tahammül edemeyecek ve değişmek için motive olacaksınız.

Bazen yerleşmiş alışkanlıklarımıza değişiklikler getirmek zor olabilir. Negatif liste değişim için tepkileriniz iken, pozitif liste değişmek için güveninizi sağlar.

  

Borç varken birikim yapılabilir mi?Birikim yapmak son derece önemli ama borç öderken birikim yapmak o kadar da kolay olmuyor. Yine de doğru planlamayla hem borçları azaltıp hem de birikim yapmak imkansız değil. Peki bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800