Para biriktirmenizi kolaylaştıracak ipuçları

Sadece para biriktirmeyin, geleceğiniz için de biriktirin. İşte işinize yarayacak birikim ipuçları:

Bütçenizi oluşturunBütçe oluşturmaya başlamanın en iyi yolu, harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirmek olacak. Yeni aya girdiğimizde, ay boyunca satın aldığınız her şeyin listesini çıkarın. Makbuzları restoranlar, marketler ve kişisel bakım gibi kategorilere ayırın. Ay sonunda paranızın nereye gittiğini net bir şekilde görebileceksiniz. 

Birikimlerinizi otomatikleştirin. Bu biriktirmenin en kolay ve en etkili yolu. Birikimlerinizi otomatikleştirmek ister aylık ister haftalık veya günlük olsun, düzenli aralıklarla biriktirmeniz gereken bir işleminiz olduğu anlamına gelir. 

Küçük başlayın. Kısa vadeli bir hedefle "Büyük Düşünün”. Gerçek şu ki, insanlar kısa vadeli bir hedef belirlediklerinde daha başarılı bir şekilde birikime başlıyorlar. 

Emekliliğiniz için mümkün olduğunca erken birikim yapmaya başlayın. Çok az insan sadece maaşlarıyla zengin olur. Zenginliği yaratan bileşik faizin mucizesidir veya faizinizden uzun yıllar boyunca faiz kazanmanızdır. 

Beklenmedik kazançlarınızı biriktirin. İkramiye, miras, kazançlar gibi beklenmedik bir şey aldığınızda, birikim hesabınıza bir pay koyun.

Birikim planı yapın. Birikim planı olanların başarılı bir şekilde kenara para ayırma olasılığı iki kat daha fazladır. Kişisel finans uygulamamız olan MONEYE burada devreye giriyor. Moneye, hedef belirlemenize ve bu hedef için plan yapmanıza yardımcı olur. Ve burada bitmiyor! Moneye, birikim hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bilgiler, tavsiyeler, ipuçları ve hatırlatıcılarla sizi motive edecek. 

24 saat kuralını kullanın. Kendi kendinize dayatılan 24 saat kuralıyla, pahalı veya gereksiz ürünleri anında satın almaktan kaçının. Gerekli olmayan herhangi bir ürün için satın almadan önce 24 saat bekleyin. 

Kadın girişimcilere başarı tavsiyeleriTürkiye Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) Başkanı Emine Erdem, küresel koronavirüs salgını döneminde iş hacimlerini geliştirmek isteyen kadın girişimcilere hangi tavsiyelerde bulundu?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800