BES'te kalmaya devam etmeli miyim?

Otomatik bireysel emeklilik hesabı olan Suda Hanım, sistemde biriken parasını çekip çekmeme konusunda kararsız. Özlem Denizmen, BES hesabını yönetmenin ipuçlarını verdi.

SORU: Yaklaşık beş senedir otomatik bireysel emeklilik sistemindeyim. Orada biraz param birikti ama devam etsem mi yoksa paramı çeksem mi kararsızım.

Sude 

CEVAP: 

  • Bu kadar zaman sistemde kalman çok güzel. Otomatik katılım sisteminde birikimlerinin değerlenmesi için fon seçimi çok önemli. 
  • Üç aylık, altı aylık, son bir senenin getirilerini biliyor musun? BES şirketini ara birikimlerini takip edip hangi fonlarda değerlendirildiğini öğren. 
  • İstersen fon seçiminde değişiklik yapabilirsin. Yılda 12 defa fon değişikliği yapma hakkın var. Bunu iyi değerlendir.
  • Ayrıntılı bilgi için https://www.egm.org.tr adresini incele. 
  • Emeklilik şirketinden destek alarak paranı yönet.
Kişisel enflasyonunu kontrol et! Özlem Denizmen yazdıÖzlem Denizmen, Posta Gazetesi'ndeki köşesinde kişisel enflasyona yer verdi. Kişisel veya aile olarak harcamalara dikkat çeken Denizmen, kişisel enflasyonu kontrol altına alma yollarını yazdı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store