Başarı İçin Neden İyi Rol Modellere İhtiyacınız Var?

Biri size yaklaşıp “Rol modeliniz kim?” diye sorsa, ne söylersiniz? Aklınıza gelen biri var mı? Gençlik yıllarımızda, ilham almak için aradığımız hep birileri vardır. işte rol modelinizi nasıl bulacağınıza dair ipuçları.

Biri size yaklaşıp “Rol modeliniz kim?” diye sorsa, ne söylersiniz? Aklınıza gelen biri var mı? Gençlik yıllarımızda, ilham almak için aradığımız hep birileri vardır. Bu ister ebeveyniniz ister en sevdiğiniz öğretmeniniz isterse televizyonda gördüğünüz biri olsun. Bu kişi sizi şekillendirmeye yardımcı olur. Ve hayatınız zorlaştığında ve yolunuzu bulmanız gerektiğinde onları örnek alırsınız. Bazen başarılı adımlar atmak adına, hayatta iyi rol modellere sahip olmak önemlidir. İşte rol modelinizi nasıl bulacağınıza dair ipuçları.

Neden iyi bir rol modele ihtiyacınız var?

Ulaşmak istediğiniz hayalleri düşünün. Belki bir girişimde bulunmak, erken emekli olmak ya da sadece daha özgün bir hayat yaşamak istersiniz. Hedefleriniz ne olursa olsun, iyi rol modeller size neyin mümkün olduğunu gösterir. Önünüzdeki yolu aydınlatırlar ve konfor alanınızdan çıkmak ve onlara ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz ilham kaynağı olurlar. Sahildeki deniz fenerleri gibi size yol gösterebilecek iyi rol modelleri düşünün. Onlar da aynen deniz feneri gibi yolculuğunuzun en yoğun noktasındayken ve daha sonra ne yapacağınızı bilemediğinizde, ilerlemeniz gereken adımları size attırır.

İşte iyi bir rol modelin dikkat edilmesi gereken bazı özellikleri:

İyi rol modeller kendinden emin ve iyimserdir!

İyi rol modeller ne kadar imkansız görünseler de hayallerinizin peşinden koşmanız için ihtiyaç duyduğunuz güveni ve iyimserliği size verir. Size şunu düşündürürler, ‘’O bunu başarabiliyorsa, ben de başarabilirim!’’ Ve bu güven tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza ve hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olurlar. 

İyi rol modeller iyi ilişiler kurar.

İlişki kurulabilir olmak bir rol modelin en temek özelliklerinden biri. İyi rol modeller, ilişki kurabileceğiniz kişiler olur. Hikayeleri sizinle benzerlikler gösterir. Onlarda kendinizden bir parça görürsünüz. Ve onlara çekilirsiniz. Çünkü hata yapmaktan korkmazlar. Hayatın inişli çıkışlı bir yolculuk olduğunu kabul ederler ve bunu kabul ederler. İyi rol modeller size, yanlış bir şeyde yapsanız, denemeye devam etmenin sorun olmadığını gösterir.

İyi rol modeller başarılıdır.

İyi rol modellerin “başarılı” olduğunu söylediğimde onların zengin ya da ünlü olduklarını kasdetmiyorum. Bunun yerine, elde etmeye çalıştığınız başarı türünü taklit ederler. Başarmak istediğiniz bir hedefe ulaşmış (veya ulaşma yolunda olan) birini düşünebiliyorsanız, sizi başarıya götüren olumlu bir rol model olabilirler.

İyi rol modeller kendinizle benzer özellik bulduğunuzdur.

Size benzeyen rol modelleriniz olduğunda, başarılı olmak için gereken her şeye sahip olduğunuza inanmanız daha olası. Onlarda kendinizden bir parça görüyorsunuz ve bu, hedeflerinize ulaşmak için daha da çok çabalamanızı sağlıyor.

Olumlu bir rol model nasıl bulunur?

Tamam, bu noktada, hayatınızda olumlu rol modellere ihtiyacınız olduğuna ikna oldunuz ama onları nasıl bulabilirsiniz? İşte bakmanız gereken üç yer:

Yakın çevrenize dönün

Size en yakın insanları inceleyerek başlayın. İlham almak için aradığınız aile üyeleriniz, arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız var mı? Belki çok iyi birikim yapan bir arkadaşınız var ve o size para durumunuzda daha iyi olmanız için ilham veriyor.

Ya da belki patronunuz, kendine güvenen bir kadındır ve bir gün onun ayak izlerini takip etmek istersiniz. Belki de kız kardeşiniz harika bir annedir ve ondan ilham alırsınız.

Rol modellerinizin şahsen tanıdığınız biri olması gerekmez. Gerçek bir insan olmalarına bile gerek yok. Hakkında okuduğunuz veya televizyonda izlediğiniz, aradığınız rol model özelliklerini taşıyan biri var mı? Belki Harry Potter'dan Hermione Granger'ı zeki, kendine güvenen ve cesur olduğu için seviyorsunuz. Olumlu rol modelleri hemen hemen her yerden bulabilirsiniz!

Ünlülere ve tarihe damga vuran kişilere bakın

Tarih, her şeye rağmen kendine yeni yollar açan ve ilerlemeye devam eden pek çok inanılmaz insanla dolu. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz zaman ayırın. Otobiyografilerini okuma listenize ekleyin, onlar hakkında makaleler okuyun veya TV'de izleyebileceğiniz bir belgesel dizisi olup olmadığına bakın. Onların hikayelerinden hangi zor dersleri veya motivasyonu alabileceğinizi görün.

 

Güçlü ve Finansal Olarak Bağımsız Bir Kadın Olmak İçin 8 Adım Güçlü ve finansal olarak bağımsız bir kadın olmak için bu 8 adımı uygulayın.

 

Etiketler Rol Model
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store