İşi almanın yolları! İşte İK tüyoları

Kariyer yolculuğunda ilk adımı atıyor ya da değişiklik yapmayı planlayarak iş görüşmesine hazırlanıyorsanız, işte size İnsan Kaynakları (İK) tüyoları...

1 6 TAKIM ÇALIŞMASINA YATKINLIK

Profesyonel çalışma ortamları artık işlerin ekip olarak yapıldığı alanlar. Birlikte çalıştığınız ekibe katkınız, verimli çalışmanız, iyi ilişkiler kurmanız işverenler ve İK uzmanları açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle iş görüşmelerinde sizi tartan uzman veya işveren, takım çalışmasına olan yatkınlığınızı ölçmek, ekip çalışmasına gerekli bilgi, beceri ve deneyiminiz olduğunu görmek ister. 

2 6 MOTİVASYON

Bıkkın, bezgin ve yorgun görünen bir kişiyi kimse işe almak istemez. İş görüşmesi gününde başınıza kötü bir şey bile gelmiş olsa, bunu arka plana atarak görüşmeyi tamamlayın. İstekli ve heyecanlı görünmek, olumlu bakış açısı hem işveren hem de İK uzmanları için önemlidir. İş görüşmeleri sırasında takındığınız tutum ve yüksek enerji sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. İK uzmanlarının karşısına duygusal zekâsı yüksek, yenilikleri takip eden ve motivasyonu yüksek bir aday olarak çıkmak sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır. 

3 6 KENDİNİZİ İYİ VE ENERJİK TUTUN

Moraliniz yüksek olması amacıyla kendinizi iyi hissettirecek aktivitelerle görüşme gününe hazırlanın. İyi bir kahvaltı yapıp, biraz efor sarfederek enerjik bir halde görüşmeye gidin. Karamsar olmayın, iş bulma konusundaki motivasyonunuzu kaybetmemeye özen gösterin. 

4 6 FARKLI BAKIŞ AÇISI

İnsan kaynakları ile yapacağınız mülakatlarda öne çıkartmanız gereken bir diğer özelliğiniz ise olaylar karşısında diğer kişilerden farklı bir bakış açısıyla değerlendirebilme beceriniz olmalıdır. Sorumlu olduğunuz işleri farklı perspektiflerden değerlendirebiliyor ve yenilikçi çözümler üretebiliyor olmanız diğer adaylar arasında öne çıkmanızı sağlayabilir. 

5 6 ETİK DEĞERLER

Girdiğiniz mülakatlarda genel ahlak kurallarını ve meslek etik ilkelerini tam olarak benimsemiş ve bu ilkeleri iş yaşamınızın olmazsa olmazı haline getirmiş olmalısınız. Mülakat sırasında hem davranışlarınız hem de sorulara vereceğiniz yanıtlarla etik konusundaki görüşlerinizi karşı tarafa aktarabilirsiniz. Bu özelliğiniz sizleri rakiplerinizden ayırmakla kalmayacak aynı zamanda kariyerinize de önemli ölçüde etki edecektir. 

6 6 AĞINIZ GÜÇLÜ OLSUN

İş başvurusu esnasında geçmiş deneyimleriniz ve iş ilişkilerinizi ayrıntılı olarak anlatmaktan çekinmeyin. Networkünüzü geliştirmek için online seminerlere, etkinliklere, eğitimlere katılabilirsiniz. Katıldığınız bu etkinliklerde yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Etiketler ik İş Bulma
Yorumlar
Kalan Karakter 800