Öğrencilerin Uygulayabileceği Tasarruf Önerileri

Ders kitapları, fotokopiler, arkadaşlarla gidilen kafeler, ders çalışırken sabahlamalar... Hepsi öğrenciler için ayrı birer masraf. Ay sonu gelmeden harçlık da bitiyor haliyle. Peki öğrencilerin uygulayabileceği tasarruf yöntemleri neler?

Sevgili öğrenciler, öncellikle tasarruf etmeyi gerçekten isteyin ve bunu yapabileceğinize inanın. İşe ilk olarak bir gelir gider defteri oluşturarak başlayın. Defterin bir sayfasını ikiye ayırın; bütün harcamalarınızı bir tarafa yazın, tarafa da burslar, harçlıklar ve diğer gelir kaynaklarından gelen parayı yazın.

İlk hedefiniz gelir ile gider arasında denge kurmak olmalı. Bunun için öncelikle harcamalarınızı kontrol edin. Harcamalar için tuttuğunuz kısmı biraz daha detaylandırıp, kendinize bir harcama listesi oluşturabilirsiniz... Bir ay içerisinde paranızı nelere, ne şekilde harcadığınızı değerlendirin. Gereksiz istekler için yaptığınız harcamaları azaltıp, gerçek ihtiyaçlara yönelin.

Gelir gider dengesini kurmada size yardımcı olabilecek birkaç tüyoyu da sizinle paylaşalım:

1-    Eski dönemden kalan, kullanmadığınız ders kitaplarınızı satıp, ek gelir elde edebilirsiniz.

2-    Okul yemekhanesini tercih etmeye çalışın. Evet, her zaman sizin yemek zevkinize göre yemek çıkmayabilir; ancak hem sağlığınıza hem de cebinize zararlı olan fastfoodları mümkün olduğunca azaltmalısınız. Her gün dışardan yemek yerine haftada 1 ya da 2’ye indirmek paranızın büyük bir kısmının cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

3-    Bir de çaylar, kahveler var tabii. Öğrenciler olarak aslında en çok dışarıda yemeye ve içmeye para harcıyoruz.  Sürekli çaydı, kahveydi derken bir bakmışsınız ay sonu paranız bitmiş! Yanınızda termos taşıma alışkanlığı edinebilirsiniz... Termos derken aklınıza koca koca termoslar gelmesin. Kahve bardağı gibi olan ve suyu, kahveyi sıcak tutan oldukça şık termoslar var.

4-    İndirimleri de takip edin. Teknoloji, spor, kozmetik, giyim ve diğer sektörlerde bütün mağazalar belirli dönemlerde indirime girer. Hatta bazen internet siteleri mağazalardan daha avantajlı fiyatlar sunabilir. Eğer ihtiyacınız acil değilse, mutlaka indirimleri bekleyin.

5-    Kredi kartı kullanıyorsanız, limitinizi mutlaka ödeme gücünüzle sınırlayın. Kredi kartı sınırsız bir alım gücü değildir, bir ödeme aracıdır. Ekstrenizde gelecek borç tutarını rahatlıkla ödeyebileceğiniz bir düzeyde tutun.

6-    Trend olan ürünlerin bir süre sonra o kadar popüler olmayacağının bilincinde olun. Ahmet almış, Büşra almış diye aslında ihtiyacınız olmayan şeylere para harcamayın. 

7-    Öğrencilik yıllarında ufak ufak birikim yapmaya başlamak da iyidir.Gereksiz harcamalarınızdan 10 liradan tasarruf ettiyseniz, onu kumbaraya atabilirsiniz. Para biriktikçe tasarruf motivasyonunuz da artacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store