Meşgul kişiler için finansal ipuçları

Hayatınızdaki tüm sorumlulukların, haftada bir bile olsa bütçe oluşturmanıza veya çevrimiçi finansal hesabınıza giriş yapmanıza engel olduğunu düşünüyorsanız, bahane üretmeyi bırakın ve para yönetiminizi iyileştirmenize yardımcı olması için bu hızlı finansal ipuçlarını kullanın.

1. Takviminize hatırlatıcı ekleyin

Hayatınızdaki diğer her önemli olay gibi, finansal durumunuza zaman ayırmak da önceliklendirilmeyi hak ediyor. Kendiniz veya aileniz için iş yerinde bir toplantı veya doktor randevusu ayarlarken takviminize finansal konuları da eklemeyi unutmayın.

Örneğin, finansal hesaplarınızı günlük olarak kontrol etmek ve bütçenizde yer alan harcamalarınızı iki haftada bir güncellemek için zaman planlayabilirsiniz. 

2. Harcamalarınızı Moneye ile takip edin

Harcamalarınızın üstesinden gelemiyorsanız, harcamalarınızı görmek için bir uygulama kullanın. Mesela Moneye uygulamasını kullanarak bu zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Moneye tüm harcamalarınızı görmenizi sağlar. Kendinizi ve harcamalarınızı denetleme fırsatı yaratır.

3. Finansal durumunuz için kişisel bir gün ayırın

Önümüzdeki 6 ay için para hatırlatıcılarınızı planlamak için bu zamanı kullanın. Bütçenizi geliştirin, ayrı bir birikim hesabı açın veya çok gecikmiş finansal görevlerin üstesinden gelin, hepsini bir gün içinde yapın.

4. Zaman kazanmak için bazı ödemeleri otomatikleştirin

Çok meşgul biri olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ödemeleri otomatikleştirmek olacak. Doğrudan para yatırma, tasarruf transferleri ve otomatik fatura ödemesi ayarlamak size her ay çok zaman kazandırabilir. Ancak yine de her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için finansal durumunuzu ve bütçenizi her ay gözden geçirmeniz gerekir. 

5. Faturalarla aşırı meşgul olmayı bırakmak için borcunuzu ödeyin

En sevdiğimiz hızlı finansal ipuçlarından biri borcu ödemek. Aylık faturalarınıza ek olarak çok meşgul olduğunuzda ve birden fazla kredi kartı ödemeniz olduğunda, bu sadece size daha fazla paraya değil, aynı zamanda daha fazla zamana da mal olur! Borç ödeme planı oluşturun ve borcunuzu mümkün olan en kısa sürede kapatın. Faturaları ve harcamaları azaltmak, programınızı daha önemli şeyler için serbest bırakabilir ve daha fazla para biriktirmenize yardımcı olabilir. 

6. Doğru bütçeleme yöntemini seçin

Bütçe tek beden, herkese uyan bir şey değildir. Çok meşgulseniz, çok fazla zaman almayan doğru bütçeleme yöntemi bulun. En basit ama güçlü bütçeleme yöntemlerinden biri 60/30/10 kuralıdır.

60/30/10 Kuralının Sırrı 

Yoğun yaşamınız için finansal durumunuzu basitleştirin

Finansmanınızı basitleştirmek için bu hızlı finansal ipuçlarını kullanın. Bu şekilde, para durumunuzdan kaçınmazsınız ve çok meşgul olsanız bile finansal durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. 

Hesap Kitap Yapıyor musunuz? Özlem Denizmen’in Elele’ye yazdığı 5 tavsiyeye göz attınız mı? Evet şimdi hesap kitap zamanı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store