İşte para biriktirmenin formülü!

Para biriktirmenin önündeki engelleri kaldırmaya önyargılardan başlayabiliriz. Öncelikle şunu bilmelisiniz. Ne kadar para kazanırsanız kazanın bir miktarını birikime ayırmak mümkün.

Birikim yapmak aslında çok zor değil. Buna rağmen çoğumuz maaşımızın miktarını bahane ediyoruz. Oysa 10 bin lira kazanan biri 50 bin lira kazansa da 55 bin lira kazansa da harcamalarını kontrol edemediği müddetçe birikim yapamaz.

2 7 Hedef için bir zaman belirleyin
Hedef için bir zaman belirleyin

Önümüzdeki yıl bu ay hedeflediğim rakama ulaşacağım, 3 ay sonra 50 bin liraya ulaşmak istiyorum gibi tarihler belirleyin ve birikimi buna göre gerçekleştirin

3 7 Bütçe yapın

Tasarruf, birikim gibi konuları anlatırken sürekli olarak bütçenin öneminden bahsediyoruz. Çünkü bütçe yaparak gelir ve giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Harcamalarınızı kontrol altına almanın en iyi yolu her harcamayı yazmaktan geçiyor. Gider kısmına tüm harcamaları yazmayı unutmayın. 

4 7 İstek mi, ihtiyaç mı?
İstek mi, ihtiyaç mı?

İstekler sınırsız, bütçe sınırlı... Bu nedenle birikim için bütçemizdeki harcamalara bakıp, istek harcamalarını azaltmalıyız. Harcamalarınızı yazmanızın en iyi yanı da sonrasında yazdıklarımızı kontrol ettiğinizde aslında hangi harcamaların gerçekten ihtiyaç olduğunu görme fırsatını bize sunması.

5 7 Para avına çıkın

1000 liralık bir eşyayı 800 liraya alırsanız, 200 lirayı birikime ayırın. 1000 liraya alacağınız ayakkabıyı 800 liraya alırsanız bu 200 lirayı da birikime ayırın. En iyi birikim yöntemlerinden biri tasarrufu anında birikime dönüştürmektir. Ufak rakamları biriktire biriktire büyük hedefe ulaşacaksınız.

6 7 Gelirinizin %10’u

Ay sonunda para kalırsa birikime ayırırım demek bütçede birikim bölümünü düşünmemişsiniz demek... Her bütçe planının ilk adımı birikime para ayırabilmek olmalı. Bu nedenle siz gelirinizi aldığınız tarihte %10’unu birikime ayırın ve geri kalan paraya göre bütçenizi yapın.

7 7 Otomatik birikim hesabı

Eğer siz bu parayı ayıramıyorsanız, bankanıza maaş hesabınıza bağlı bir otomatik birikim hesabı açması için talimat verin ve her ay gelirinizden bir miktar paranın burada birikmesini sağlayın.

Etiketler para biriktirme
Yorumlar
Kalan Karakter 800
ali aslan
Bir kamuda çalışıyorsanız yada belirli bir geliriniz varsa bankaların parasını kullanarak yatırım yapmaya çalışın,para biriktirerek altın madenini göremezsiniz,birikim yaparak altının nerede olduğunu görmeniz mümkün değildir,Düşünsenize 100 dönümlük bir araziniz var ve elinizdeki para ile sadece 20 dönümlük bir zeytin ekebiliyorsunuz,para biriktirerek o 80 dönüme ekilecek zeytinin parasını ne zaman biriktirmeyi düşünüyorsunuz,kaç yıl ? ama parayı bulup o 20 dönümlük zeytinle birlikte 80 dönümüde ekerseniz ,belirli bir zaman diliminde o bulduğunuz parayı öder geri kalan karıda cebinize kısa sürede koyabilirsiniz,Yanılıyor muyum,Risk almadan yaşamaya çalışmayın risk alarak kaybetmeyi göze alarak yaşayın ki kazanmayı öğrenin,Biriktirmek bana göre değil,saygılar...