Borçlarından kurtulmak isteyenlere 8 maddelik reçete

Herkes hayatının belli bir döneminde borçla yaşamak zorunda kalabilir. Önemli olan bu dönemin kısa sürmesini istemek ve borçları kapatmak için kararlı bir plana sahip olmak.

Öncelikle borçları iyi borçlar ve kötü borçlar diye ikiye ayıralım. İyi borçlara örnek olarak ev veya araba gibi yatırımlar için yaptığınız bilinçli borçlanmaları söyleyebiliriz. Kötü borçlara örnek ise; istek harcamalarınız nedeniyle kredi kartı borcunuzun artması ve gelirinize uygun bir yaşam sürmemeniz nedeniyle oluşan borçlar. Sizin iyi borçları plana oturtmanız, kötü borçlardan ise tamamen kurtulmanız gerekiyor.

BORÇTAN KURTULMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER 

1-  Tüm borçlarınızı yazın... Unuttuğunuz bir borç kalmasın.

2-  Bir bütçe defteri oluşturun. Yapacağınız tüm ödemeleri ve harcamaları kayıt altına alın, aynı şekilde gelirlerinizi de yazın.

3-  Borç ödemeye ilk olarak en acil olan borç ile başlayın.

4-  Acil olan yoksa motivasyonunuzu yükseltmek adına en düşük tutarlı borcunuz ile başlayabilirsiniz.

5-  Borçlar bitene kadar kredi kartı yerine banka kartı ile alışveriş yapın. Böylece olmayan parayı harcayıp yeni bir borçlanma yapmazsınız.

6-  Yaptığınız bütçede yazdığınız giderler kısmını ve kredi kartı ekstrelerinizi inceleyip, nelerden tasarruf edebileceğinizi belirleyin.

7-  Bazı borçları kısa zamanda ödemeniz mümkün gözükmüyorsa önce yapılandırmayı deneyin. Bu mümkün değilse satabileceğiniz mal varlıklarınızla ilgili bir değerlendirme yapın.

8-  Unutmayın her borç biter. Sabırlı olun ve borç kapama planınıza sadık kalın.

Zamandan tasarruf etmek için bunlara dikkat!Cilt bakımı rutininizden, temizliğe, ofis işlerinize ve akşam yemeği yemeye kadar günlük işlerinizi çok kısa sürede tamamlamak için bu ipuçlarını kullanın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store