Zamandan tasarruf etmek için bunlara dikkat!

Cilt bakımı rutininizden, temizliğe, ofis işlerinize ve akşam yemeği yemeye kadar günlük işlerinizi çok kısa sürede tamamlamak için bu ipuçlarını kullanın.

1 13

Hayatlarımız gitgide daha telaşlı, koşturmalı hale geldikçe kendimizle veya sevdiklerimizle ilgilenmek için zaman bulmak şöyle dursun, yapılacaklar listemizdeki görevleri bile tamamlamadığımız zamanlar olabiliyor. 


Nasıl paramızı akıllı harcıyorsak zamanımızı da akıllıca kullanarak tasarruf etmenin yolları var. 

2 13 RUTİN BELİRLEYİN


Ertesi gün kullanacağınız kıyafetleri, çantayı geceden belirleyin. Çantanızın içine gün içinde ihtiyaç duyacağınız makyaj malzemeleri, parfüm, cüzdan, dezenfektan, maske, kartları koyun. Her gün aynı saatte uyanın ve sabah çanta değiştirme karmaşasından kurtulun. 

3 13 KAHVALTI ZAMANI


Sabah uyandığınızda içeceğiniz su, kahve bardakları, kahvaltınızı koyacağınız tabak, çatal, kaşık, yulaf, ekmek gibi ihtiyacınız olan her şeyi bir gece önceden tepsiye koyun. Böylece kahvaltı hazırlığı için birkaç adımı önceden yapmış olursunuz. 

4 13 OFİSTE


Her Pazartesi sabahı o hafta boyunca yapmanız gereken işleri listeyelin. Acil ve önemli gibi kriterlere göre düzenleyip önceliklendirin. Haftanın günlerine göre renk kodlaması yapabilir veya görevlerinizi takvimime ekleyebilirsiniz. 

5 13 50/10 YÖNTEMİNİ KULLANIN

Sık sık sosyal medya, alışveriş sitesi bildirimleri veya iş arkadaşlarınızla sohbet ederken dikkatinizin dağıldığını hissediyorsanız bu yöntem tam size göre. Çalışma ve dinlenmeyi dengelemeye yardımcı olmak için gününüzü 50 dakikalık çalışma ve 10 dakikalık dinlenme aralıklarında yapılandırmayı deneyebilirsiniz. 50 dakika boyunca, dikkatinizin dağılmadığı (cep telefonuna bakmadığınız) rahat bir çalışma ortamında olun. 50 dakika boyunca göreviniz üzerinde özenle çalışın ve sonra 10 dakika telefonunuzu kontrol etmek, ofiste hızlı bir yürüyüş yapmak için vakit ayırın. Bu yöntemi doğru uygularsanız, kendinize özen gösterirken başarabileceğiniz iş miktarını da artırabilirsiniz.

6 13 OTOMATİK YANITLAYIN


E-postanızı kontrol edeceğiniz saatleri belirten bir otomatik yanıt oluşturabilirsiniz. Örneğin, e-postaları 10.00-16.00 saatlerinde yanıtlayabilirsiniz. Bu sayede sürekli gelen kutunuza bakmazsınız ve yapmanız gereken işlere odaklanırsınız.

7 13 TOPLANTILARI HIZLANDIRIN


Toplantılar, beyin fırtınası yapmak, önemli ayrıntıları konuşmak ve projelerin ilerlemesini sağlamak için harika bir fırsat olabilir. Ancak gereksiz konular üzerinde fazla durulduğunda çok büyük zaman kaybına sebep olabilir. Toplantıları daha verimli hale getirmek için, mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Yalnızca katılması gerekenleri davet edin. Toplantı gündemini belirleyin ve katılacak kişilerle önceden paylaşın. Bu sayede herkes hazırlık yapabilir ve toplantı sonucunda net bir eylem planı çıkması kolaylaşır.

8 13 ALIŞVERİŞİ KOLAYLAŞTIRIN


Online alışveriş artık hayatımızın her alanında. Haftalık gıda alışveriş listenizi oluşturun. Kullandığınız uygulamada favorilerinize ekleyin veya zaman ayarı yaparak sipariş oluşturun. 

9 13 TEMİZLİK


Tüm evi tek seferde süpürmek yorucu görünüyorsa, bölümlere ayırın. Hafta içi odaları temizleyin ve hafta sonları yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için daha fazla zamanınız kalsın. Çamaşırlarınızı yıkamak için vaktiniz kısıtlıysa ve siyah, beyaz, renkli bir aradaysa çamaşırlarınızın renklerinin karışmasını engelleyen renk tutucu kağıtları kullanın. 

10 13 GÜZELLİK


Makyaj malzemelerinizi çok amaçlı kullanın. Rujunuzu aynı zamanda allık veya far olarak kullanabilirsiniz. Saçınızı yıkadıktan sonraki 12-24 saat içinde kuru şampuan şampuan kullandığınızda saçınız daha uzun süre temiz kalır. 

11 13 GARDIROP DÜZENİ

Dolabınızı ve çekmecelerinizi stile ve renge göre düzenlemek hem ürünleri daha hızlı bulmanızı hem de daha kolay kombin yapmanızı sağlar. 

12 13 SON DAKİKA HAZIRLIĞINDAN KURTULUN


Hafta sonları, bir sonraki hafta giyeceğiniz kıyafetleri belirleyin. Örneğin; üç elbise, dört pantolon/etek, dört kazak/gömlek, iki ceket seçebilirsiniz. Ayrıca bu parçaları önceden ütüleyebilir ve tamamlayıcı aksesuarları da seçebilirsiniz. Bu şekilde hem kıyafet seçme zahmetinden kurtulursunuz hem de lekeli, düğmesi kopmuş bir kıyafet olup olmadığını görür son dakika sürprizi yaşamazsınız.

13 13 YEMEKLERİ HAZIRLAYIP DONDURUN


İşten gelince yemek hazırlığıyla uğraşmak ciddi vaktinizi alıyorsa yemeklerinizi önceden hazırlayın ve dondurun. Köfte, mantı, börek, poğaça, dolma gibi birçok ürünü kısa sürede yiyebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800