Az Para Kazanıyorum Bahane Değil İşte Para Biriktirmenin Formülü

Para biriktirmenin önündeki engelleri kaldırmaya önyargılardan başlayabiliriz. Öncelikle şunu bilmelisiniz. Ne kadar para kazanırsanız kazanın bir miktarını birikime ayırmak mümkün.

Birikim yapmak aslında çok zor değil. Buna rağmen çoğumuz maaşımızın miktarını bahane ediyoruz. Oysa 3 bin lira kazanan biri 10 bin lira kazansa da 15 bin lira kazansa da harcamalarını kontrol edemediği müddetçe birikim yapamaz.

1
Hedef için bir zaman belirleyin

Önümüzdeki yıl bu ay hedeflediğim rakama ulaşacağım, 3 ay sonra 10 bin liraya ulaşmak istiyorum gibi tarihler belirleyin ve birikimi buna göre gerçekleştirin

2
Bütçe yapın

Tasarruf, birikim gibi konuları anlatırken sürekli olarak bütçenin öneminden bahsediyoruz. Çünkü bütçe yaparak gelir ve giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Harcamalarınızı kontrol altına almanın en iyi yolu her harcamayı yazmaktan geçiyor. Gider kısmına tüm harcamaları yazmayı unutmayın. 

3
İstek mi, ihtiyaç mı?

İstekler sınırsız, bütçe sınırlı... Bu nedenle birikim için bütçemizdeki harcamalara bakıp, istek harcamalarını azaltmalıyız. Harcamalarınızı yazmanızın en iyi yanı da sonrasında yazdıklarımızı kontrol ettiğinizde aslında hangi harcamaların gerçekten ihtiyaç olduğunu görme fırsatını bize sunması.

4
Para avına çıkın

10 liralık bir eşyayı 8 liraya alırsanız, 2 lirayı birikime ayırın. 100 liraya alacağınız ayakkabıyı 80 liraya alırsanız bu 20 lirayı da birikime ayırın. En iyi birikim yöntemlerinden biri tasarrufu anında birikime dönüştürmektir. Ufak rakamları biriktire biriktire büyük hedefe ulaşacaksınız.

5
Gelirinizin %10’u

Ay sonunda para kalırsa birikime ayırırım demek bütçede birikim bölümünü düşünmemişsiniz demek... Her bütçe planının ilk adımı birikime para ayırabilmek olmalı. Bu nedenle siz gelirinizi aldığınız tarihte %10’unu birikime ayırın ve geri kalan paraya göre bütçenizi yapın.

6
Otomatik birikim hesabı

Eğer siz bu parayı ayıramıyorsanız, bankanıza maaş hesabınıza bağlı bir otomatik birikim hesabı açması için talimat verin ve her ay gelirinizden bir miktar paranın burada birikmesini sağlayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol