Ay sonunda kalacak parayı bilmenin formülü

Geleceği gösteren bir icat henüz bulunmadı fakat cebimizdeki para için aynı durum söz konusu değil. Bütçe yaparak ayın başından ayın sonunu hatta birkaç ay sonrasını görmek mümkün.

Tasarruflu bir hayata geçip ekonomik özgürlüğü yakalamanın ilk aşamalarından birisi; bütçe yapmaktan geçiyor. Peki nasıl bütçe yapılır?

Bütçe yapmanın en iyi yöntemlerinden birisi yazmak. Ne demişler söz uçar yazı kalır. İsterseniz bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda bir dosya oluşturun isterseniz de bir defteri önünüze alın, ikiye ayırın. Birisinin üstüne GELİR diğerinin üst tarafına da GİDER yazın. Şimdi bu defteri kullanmadan önce gelirinizin %10’unu birikime ayırın. Çünkü en başta biriktireceğiniz parayı ayırmazsanız sonra birikime ayrılacak paranız olmadığını düşünebiliyorsunuz. Bu nedenle para gelir gelmez %10 birikime.

Sıra geldi yazmaya:

Gelir ve giderlerinizi kontrol etmek, harcamalarınızın ne olduğunu görmek için kalem kalem tüm harcamalarınızı ve gelir kaynaklarınızdan gelen parayı yazın.

Bu noktada sizin için en önemli noktalardan biri bunu bütçe kalemlerine dağıtmak. Yani giderlerinizi yazarken yanlarına bu giderlerin ne için olduğunu yazın. Örneğin; alışveriş, kira, fatura ve kıyafet gibi notlar düşün. Bütçe kalemleri sayesinde en çok nelere para harcadığınızı göreceksiniz.

Bütçenizi nasıl düzenlerseniz ay sonunda paranız olur?

-             Bütçenizi oluşturdunuz...

-             Sıra geldi gelir gider karşılaştırmasına. İhtiyaç dışı yaptığınız harcamaları belirleyin.

-             İhtiyaç dışı harcamalarınızı azaltın. İstek harcamalarınız yani zaaf harcamalarınız en rahat tasarruf edebileceğiniz yer. Tasarruf etmeye oradan başlayabilirsiniz.

-             Alışveriş stratejisi oluşturun. Alışveriş yapmadan önce bir liste yapın ve zorunlu olmadıkça listenin dışına çıkmayın. Unutmadan söyleyelim; satın alacağınız ürünler için fiyat karşılaştırması yapmaya da özen gösterin.

-             Bir plan yapın! Örneğin bir kredi kartı borcunuz var diyelim. Bu ay onun asgari ödeme tutarını ödediyseniz, o kredi kartından harcama yaparken daha dikkatli olun. Sonraki ay da asgari miktardan daha fazlasını ödeyeceğinizi düşünerek plan yapın ve bu plana uyun.

-             En önemlisi de sabırlı olun.

Etiketler para planı bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store