2020 Yılında Finansal Huzura Ulaşmak İçin Bu Rutini Uygulayın

Yılın son ayı geliyor. Gelecek yıl finansal açıdan bu yıldan çok daha iyi olsun istiyorsanız gelin Aralık ayından başlayarak; 2020 yılında rutin olarak yapmanız gerekenler için bir liste hazırlayalım.

1 8

Aylık finansal hedeflerinizi listeleyin. Örnek; kredi kartı borcunu kapatmak, gelirin %10’unu biriktirmek, tatilde x lira harcamak... gibi.

2 8

Bankanızın internet sitesine girin ve en az 15 dakika ekstrenizi, hesap hareketlerinizi, her şeyi detaylıca inceleyin. Borçları görmek istemeseniz, fatura ödemelerini hatırlamak istemeseniz de kendinizi zorlayın. Unutmayın KONTROL sizde, GÜÇ sizde.

3 8

Aralık ayında yapacağınız harcamaları İSTEK/İHTİYAÇ diye ayırın. Her grubun altına alt başlıklar yazın. Bunu yaparken düşünün, hissedin.

4 8

Listedeki her harcamanın yanına rakam yazın - yani kaç para ayıracaksınız. Toplam HARCAMAnız, GELİRinizi geçmemeli.

5 8

Bu ay için not aldığınız "İSTEK" harcamalarını tekrar gözden geçirin. GERÇEKTEN istek mi, değilmi? Geçtiğimiz ayki "istek" harcamaları sizi mutlu etti mi? Nefes alın ve düşünün, bütçeye uymayan isteklerden vazgeçmenin zamanı gelmedi mi?

6 8

Kağıda yazdığınız bütçenizi cüzdanınıza yerleştirin. Sizinle yaşasın. Dinamik, esnek olsun. Ondan korkmayın, itmeyin, atmayın. O sizin yardımcınız.

7 8

"Ömür kısa" deyip kendinizi kandırmayın. Ev, eğitim, evlenmek, çocuk okutmak, topluma faydalı olmak gibi büyük hedefleri düşünün. (...)

8 8

Siz paranın efendisi olun. Onu ne baş tacı edin, ne yok sayın, gerektiği kadar önemseyin ve YÖNETİN.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
erkam özkan
merhaba kahve içmeyi çok seviyorum ve starbucksa kahve için çok ödüyorum bunun için bana lütfen yardım edin teşekkürler
dilek birinç
para biriktirmek istiyorum bir türlü beceremiyorum yardımcı olursanız sevinirim