Yatırımcı Warren Buffett'ın Büyük Hatası Ne?

Hatalardan ders almak mümkün mü? Bir düşünün, yatırımlarınızda yaptığınız hatalar size ne kazandırdı, ne kaybettirdi? Dünyanın en büyük yatırımcılarından Warren Buffett'ın da zamanında büyük yatırım hataları olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en bilinen ve saygı duyulan yatırımcılarından olan Warren Buffett'ın bile büyük yatırım hataları var. Buffett'ın en büyük yatırım hatasını Business Insider yazdı.

Yatırım sektöründe inişler ve çıkışların olduğunu kabul etmek bu serüvenin daha sağlıklı geçmesini sağlar. Öyle ki birçok kişiye yaptığı yatırımlar ve girişimler ile ilham olan Warren Buffett de zamanında kendisinin de ''Guinness Rekorlar Kitabı'nda bir yeri hak ediyor.'' dediği bir inişi var.

1993 yılında o dönemin en iyi ayakkabı markalarından Dexter Shoe'ı satın almak Buffett’ın en kritik yatırım hatası oldu. Buffett o yıl 433 milyon dolar değerindeki 25 bin 203 A sınıfı Berkshire Hathaway hisseleri karşılığında Dexter Shoe’yu satın aldı.

Ünlü yatırımcı, Dexter ve Berkshire'ın diğer ayakkabı şirketi HH Brown'un 1994 yılında vergi öncesi kazançlarda 85 milyon dolardan fazla kar edeceğini tahmin ederek yatırımcılarına bunu açıkladı. Ancak kar hedefleri o sene tutsa da Buffett, Dexter’la ilgili gelecek beklentilerinde yanıldı ve kısa bir süre sonra şirketi zor duruma sokacak tehdidi fark etti; düşük maaşlı işçi çalıştıran ülkelerden gelen ucuz ve ithal ayakkabılar... Buffett’ın faaliyet gösteren ayakkabıcısı Dexter hızla değersizleşti. Berkshire'ın ayakkabı şirketlerinden elde ettiği kar birkaç yıl içinde kademeli olarak küçüldü ve 1999'da 17 milyon dolara kadar bir düşüş yaşandı. Ünlü yatırımcının Dexter'ı satın almak için takas ettiği Berkshire Hathaway hisseleri ise bugün yaklaşık 8,7 milyar dolar değerinde...

89 yaşındaki iş insanı, 2000 yılında yaptığı bir açıklama ile bu konudaki pişmanlığını net bir şekilde ortaya koydu. "Dexter’ı satın alarak büyük bir hata yaptım. Berkshire hisselerini ödeme yapmak için kullanarak bu hatayı daha da büyüttüm" sözleriyle pişmanlığını dile getirdi.

Warren Buffett, Dexter yatırımı ile ciddi bir yatırım hatası yapsa da tarihin gelmiş geçmiş en büyük yatırımcılarından olarak biliniyor ve 70 milyar dolarlık bir servete sahip. Kurucusu olduğu Berkshire Hathaway'in piyasa değeri ise 450 milyar dolara ulaşmış durumda.

Yorumlar
Kalan Karakter 800