Yatırım Yaparken Neden Bir Hedefimiz Olmalı?

Yatırım kararı alırken bir hedefinizin olması sizin yatırımınızın ulaşacağı rakam veya alınacaklar konusunda daha net olmanızı sağlıyor. Peki hedef neden bu kadar önemli?

Yazıya başlamadan önce az önce sorduğumuz soruya cevap verelim: İster yatırım olsun, ister başka bir konu olsun insanın nereye doğru yönleneceğini belirleyen ve ulaşmayı amaçladığı bir noktadır hedef. Hedefe sahip olan insanlar, hedefsiz insanlara oranla daha iyi tasarruf yapar, daha iyi biriktirir ve daha iyi YATIRIM yapar.

Yatırım yaparken hedef sahibi olmanın faydalarına gelirsek...

Yatırımda hedef belirlemenin ilk faydası; bizim yatırımlarımız için odak noktasına sahip olmamızı sağlar. Yani hedef belirlendikten sonra birikimlerimizi o hedefe ulaşmak için yönlendiririz. Örneğin yatırımlarımızla ev almayı planlıyorsak, ev hedefi bizim odak noktamızda olur ve hem yatırımlarımızı ona göre yaparız hem de ev yatırım hedefimiz için araştırmalar yaparız. Yani aklımızda ve yatırımlarımızda dağınıklık olmaz ve asıl hedefe doğru ilerleriz.

Daha planlı oluruz. Yatırımlarımızı uzun vadede mi yoksa kısa vadede mi sonuçlandırmak istiyoruz? Hangi yatırım araçları bizi kısa vadede hedefe ulaştırır, hangi yatırım araçları daha uzun vadede bizi hedefe ulaştırır gibi  sorular cevabı hedefi belli olan bir plan yapmaktan geçiyor. Plana şartlar değişmedikçe sadık kalarak yatırlarımızı sonuca ulaştırabiliriz.

İnsan hayatında önemli etkenlerden birisi de motivasyon. Hedefi olan insanlar hedefsiz olanlara oranla daha başarılı oluyorlar. Bunun ana sebeplerinden birisi de motivasyon. Yani bir hedef belirlemek sizi motive ediyor ve yatırımlarınızı olumlu yönde etkiliyor.

Yatırım için ister rakam, ister ürün isterseniz de bir tarihi hedef olarak belirleyebilirsiniz. Bu hedefe konsantre olmak sizi daha planlı, daha motive ve sonuç olarak daha başarılı yapacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800