Halka Arz Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Ekonomi haberlerinde sıklıkla karşılaştığımız şirketi halka arz etmek sürekli merak ediliyor. Şirketler belli bir yatırımdan sonra halka arz yöntemini uyguluyorlar. Peki nedir bu halka arz yöntemi, nasıl yapılır?

Halka arz yöntemini kısaca tanımlamak gerekirse şirketin hisselerini halka çıkarmak. Kolay sermaye edinme yöntemi olan halka arz yöntemi borsa üzerinden oluyor. Eğer şirketinizin halka arz edildiyse, isteyen kişi hisselerinize ortak oluyor.

Örneğin işleriniz çok iyi gidiyor ve büyümek istiyoruz. Fakat bu büyümeyi gerçekleştirmek için daha fazla nakit paraya ihtiyacınız var. Bunun için bir aracı kuruma başvurmanız gerekiyor. Bu aracı kurumdan danışmanlık için yardım alıyorsunuz. Daha sonra şirketiniz halka arz ediliyor ve bu halk arza edilen kısmın nakit parasını alıyorsunuz. Firma bu sayede faizsiz şekilde fon bulmuş oluyor. Siz şirketinizi halka arz ettiğiniz zaman, Borsa İstanbul'da hisseleriniz sürekli işlem görüyor. Şirketinizin belli bir fiyatı olmuş oluyor. 

Halka Arzın Avantajları

- Bir kere faizsiz para kazandığınız için oldukça şanslısınız. Evet hisselerinizin bir kısmını başkaları aldı ama siz şirket olarak büyüdüğünüz ve ödeme yapmadığınız için rakiplerinize karşı öne geçmiş olursunuz.

- Şirketiniz, Borsa İstanbul'da sürekli işlem gördüğü için takip edilen bir kurum haline gelir.

- Elinizde iyi miktarda nakit para geçer.

- Halka arz edildiği için sürekli sizin şirketinizden bahsedilir ve satışlar artar.

Halka Arzın Dezavantajları Var Mı?

- Şirketinizin halka açıldığı için hisselerinizi sürekli rakipleriniz takip edecek.

- Ortaklarınız olduğu için artık her konu hakkında onlara da bilgi vermeniz gerekecek.

- Halka arza çıkmadan önce hisseler için biçtiğiniz bir fiyat olacak. Bu fiyat piyasa tarafından beğenilmezse hisselerinizin değeri düşecek. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800