Bilmeniz Gereken 12 Yatırım Tanımı

Bilmeniz gereken 12 yatırım tanımını sizler için derledik:

1 12 Borsada yatırım fonu (ETF) nedir?

Bir ETF, bir borsada işlem gören bir fonda bir araya getirilen bir yatırım sepetidir (hisse senetleri gibi). Fon, dayanak varlıkların sahibidir ve bir ETF'nin hissesini satın alırsanız, fonun bir kısmına sahip olursunuz. Bir ETF'nin, piyasanın bir bölümünü temsil etmek için kullanılan bir yatırım grubu olan bir endeksi izlemesi yaygındır.

2 12 Stok nedir?

Hisse senedi, bir şirketteki mülkiyet payının bir temsilidir. Yani, bir şirketin hissesine sahip olduğunuzda, şirketin bir kısmına sahip olursunuz. Hisse senetlerine hisse senetleri de denilebilir.

3 12 Pay nedir?

Bir şirketin hissesi hisselere bölünür. Pay alan yatırımcı şirkete ortak olur. Pay, sahibine ortaklık hakkı, yönetime katılma hakkı, kâr payı alma hakkı gibi hakların yanı sıra, bilgi alma hakkı da sağlamaktadır.

4 12 Tahviller nelerdir?

Bir tahvil satın aldığınızda, bir işletmeye borç para vermeye benzer. Tahviller “borç araçlarıdır.” Krediyi bir yük olarak düşünebilirsiniz, ancak bunlar ekonominin temel parçalarıdır.

Tahviller genellikle zaman sınırlaması olan kredilerdir. Şirket veya hükümet, belirli bir süre içinde (faiziyle) size geri ödeme sözü verir, bu nedenle genellikle daha güvenli yatırımlar olarak kabul edilir ve "sabit gelirli" varlıklar olarak tanımlanır.

5 12 Portföy nedir?

Portföyünüz, satın aldığınız ve satmadığınız yatırımlardan ve/veya yatırım yaptığınız fonlardan oluşur.

6 12 Riske maruz kalma nedir?

Maruz kalmanız, finansal olarak maruz kaldığınız şeydir. Bu, aşağı yönlü risk (fiyattaki düşüş) ve potansiyel ödül (fiyattaki artış) olabilir.

7 12 Hisse senetleri nedir?

Hisse senetleri sabit bir faiz oranı (tahviller gibi) ödemediğinden, gelir garantisi yoktur. (Tabii ki bir işletme kredilerini geri ödeyemiyorsa, tahvil de geliri garanti etmez.)

8 12 Performans nedir?

İnsanlar bir yatırımın performansı hakkında konuştuklarında, zaman içinde yatırımın değerinin, negatif veya pozitif olarak nasıl değiştiğine atıfta bulunurlar.

Tarihsel performans, yatırımın geçmişte nasıl performans gösterdiğidir. Geçmiş performansın gelecekteki performansın garantisi olmadığını not etmek önemlidir. Bu sadece geçmişte bir yatırımın nasıl performans gösterdiğini görmenin bir yoludur.

9 12 Yatırım fonu nedir?

Halktan topladıkları fonlar karşılığı, hisse senedi, kira sertifikaları gibi sermaye piyasası araçlarından ve altın ile diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler.

10 12 Temettü verimi nedir?

Temettü, şirketin hissedarlarına yapılan ödemedir, genellikle şirketin kazançlarının bir bölümüdür ve kurul tarafından kararlaştırılır. Temettüler nakit, hisse senedi veya diğer mülkler gibi birçok biçimde olabilir. Örneğin, hisse sahibi olduğunuz bir şirket kâr ettiyse. Bu karların bir kısmını temettü yoluyla dağıtmayı seçebilirler. Temettü verimi, bir şirketin hisse fiyatına göre her yıl temettü olarak ödediği miktardır.

11 12 Ticaret nedir?

Alım satım etkinliğidir, insanlar yatırım alım satımından bahsettiklerinde, hisse senedi gibi finansal araçların alım satımından bahsederler.

12 12 Mütevelli ne demek?

Bir vakfın yönetiminin kendisine verilmiş olan kişiye denir. Bir kişi veya kuruluş mütevelli olarak hareket ederken, iyi niyetle hareket etmeli ve kendilerinin değil müşterilerinin yararına çalışmalıdır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800