Yapay Zekâ Dünyasında Finansal Okuryazarlık

Yapay Zekâ (AI) aslında nedir? PwC'nin bilişsel ve akıllı otomasyon lideri Alistair Hofert; “Yapay zekâ çatısı altında gördüğüm en yaygın iki teknoloji robotik ve makine öğrenimi” diyor.

Teknolojiyi Anlamak

Yapay Zekâ (AI) aslında nedir? PwC'nin bilişsel ve akıllı otomasyon lideri Alistair Hofert; “Yapay zekâ çatısı altında gördüğüm en yaygın iki teknoloji robotik ve makine öğrenimi” diyor.

Yazılım robotiği, makinelerin daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen herhangi bir görevi yapmasına olanak tanır. Hofert, "Mesela bir işletme için benden finansal rapor istediniz ve ben son 12 aya ait finansal tablo istiyorum, o iş bir robot tarafından yapılabilir. Sisteme fiziksel olarak giriş yapacak, girecek ve bir insan gibi bir dizi kuralı takip edecek ve onu yapılandıracak." diye açıklıyor.

Makine öğrenimi ise robotların algoritmalarına beslenen verileri işlerken aktif olarak öğrenmelerini sağlar. Bu, robotların yalnızca sayılarda iyi olmakla kalmayıp, aynı zamanda finansal durumunuzu nasıl yöneteceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunmaya başlayabileceği anlamına gelir.

Ne anlama geliyor? Esasen, finansmanınızın robotik teknoloji ile yönetilebilmesi ve finans kurumlarınızla iletişiminizin giderek daha fazla robotlar aracılığıyla yapılmasını Hofert şöyle açıklıyor: "Sanal ajanlar büyük ölçüde önemli hale gelecek." Artık vergi beyannameleriniz hakkında size tavsiyede bulunması için birini aramayacaksınız. "Artık bu konuşmayı bir insan tarafından büyütülmüş bir robotla yapacaksınız." 

Parayı anlamak ve finansal bir gelecek için planlama yapmak finansal okuryazarlık gerektirir. Ancak yapay zekanın (AI) her yerde olduğu yeni bir teknoloji çağında, robotlar kişisel ve ticari finansmanımızı devralacak mı?

Kulağa ne kadar uzak gelse de bu teknoloji zaten var. Sanal aracılar veya sohbet robotları zaten aramızda. En belirgin olanları, Apple ve Amazon'un dijital asistanlarının arkasındaki sanal her şeyi bilen Siri veya Alexa'dır. Bir de Google Haritalar'ı kullanırken sizi yönlendiren o yardımcı ses var. 

Burada Güney Afrika'da, bankacılık grubu Nedbank kısa süre önce şube düzeyinde insanlarla ilgilenmek için tasarlanmış müşteriye yönelik bir robot olan Pepper'ı piyasaya sürdü. Nedbank'ın gereksinimler ve robotik üst düzey yöneticisi Deborah Fenton, Pepper gibi teknolojinin tüketicilere mali durumlarını yönetmede büyük ölçüde yardımcı olacağına inanıyor.

Şunları açıklıyor: "Teknoloji, finans ve finans kurumlarıyla uğraşmayı daha erişilebilir hale getirecek. Parayla uğraşmanın etrafındaki leke ve korkuyu ortadan kaldıracak."

Yapay Zekâ Dünyasında Finansmanınızı Yönetme

Bu teknoloji ne kadar gelişirse, insanlar robotik yardımcılardan ve danışmanlardan o kadar fazla yardım bekleyebilir. Hofert, kişisel finans uygulamaları için yapılan bir aramanın, dünya çapında insanların bütçe yapmasına, para biriktirmesine, yatırım yapmasına, faturalarını ödemesine ve vergi işlerini yönetmesine yardımcı olabilecek 80.000 ila 90.000 arası uygulama ortaya çıkaracağını söylüyor. Daha gelişmiş uygulamalar banka hesaplarıyla entegre olur ve kullanıcılara faturaların ne zaman geldiğini, fazla harcama yapıldığını ve gelecekteki bir masraf için nasıl daha iyi tasarruf edileceğini hatırlatır.

Para Durumu kurucusu Özlem Denizmen tarafından geliştirilen Moneyede bu uygulamalardan biri. Moneye; ’Maaşım nereye gitti bilmiyorum’’, ‘’Nasıl biriktirebilirim ki?’’, ‘’Paradan pek anlamıyorum’’, ‘’Kartlarla başım dertte’’, ‘‘Ev, araba almak istiyorum’’, ‘’Çocuğumun eğitimini nasıl güvence altına alırım?’’, ‘’Paramı değerlendirmeye nereden başlamalıyım?’’ gibi sorularla başı dertte olanları odağına alan bir mobil uygulama.

Bu teknoloji sadece insanların harcamalarını takip etmelerini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda Fenton'a göre bu teknoloji insanların daha finansal okuryazar olmalarına yardımcı olmak için çok faydalı bir araç haline geliyor. "Bu teknoloji, insanları finansal süreçlerde yönlendirirken, anlaşılmasını kolaylaştırabilir ve daha eğlenceli hale getirebilir" diyor.

Ayrıca, ister 10.000 R'lik maaşınızı yönetmek, ister 20 ülkede şubesi olan bir bankayı yönetmek olsun, her duruma uygun bir teknoloji olacak. Hofert şöyle açıklıyor: "İşletme muhasebesi söz konusu olduğunda, bu alanda çalışan yaklaşık 30 robot şirketi var. Bu tür teknolojileri aktif olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre tasarlıyor ve uyguluyoruz." Bu uyarlanabilirlik, muhtemelen özel ihtiyaçlarınıza uyarlanmış bir robotik çözüm olduğu anlamına gelir.

Sınırlamaları Olan Bir Araç

Yapay zekâ, robotik ve makine öğrenimi, yalnızca onlara verilen bilgiler kadar iyidir. Hofert şöyle açıklıyor: "Algoritmalar ve robotlar insanlardan öğrenirler, birbirlerinden de öğrenebilirler. Öğrenilen yanlış hesaplamalardan, politik önyargılardan, cinsiyet önyargılarından ve yanlış bilgilendirmelerden her şey olabilecek önyargılar gösterebilirler."

Fenton şunları ekliyor: "Teknoloji geçmiş verilere bakabilir ve eğilimleri hesaplayabilir, ancak iç görü sağlayan ve işletmelere kişisel ve ticari finansmanlarını, geleceği nasıl yöneteceklerini belirleyen insanlardır. Mevcut robot teknolojisi, hayal etme ve planlama yeteneğine sahip değildir.’’

Kısacası: Teknoloji, insanların bir dizi finansal tablo derlemelerine, nakit akışlarını yönetmelerine ve vergilerini ödemelerine yardımcı olmada uzun bir yol kat edecek olsa da robotlar geleceğinizi güvence altına almak açısından nereye gittiğiniz konusunda size daha ince nüanslar konusunda tavsiyede bulunamaz. Ancak günlük işler için, finansal karar sürecinizde size destek olur.

Kaynak: https://www.inceconnect.co.za/article/financial-literacy-in-an-ai-world

Bilmeniz Gereken 12 Yatırım TanımıBilmeniz gereken 12 yatırım tanımını sizler için derledik:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800