İki ülke sınırında bir görsel şölen: İguazu Şelaleleri

Arjantin ve Brezilya arasında muhteşem bir doğa harikası var.
1

Dünyanın en büyük şelaleleri olan İguazu Şelaleleri, Güney Amerika'da, Brezilya ve Arjantin sınırında bulunuyor. Adının anlamı "büyük su" olan İguazu Şelaleleri, 275 ayrı şelalenin birleşiminden oluşuyor. Bu şelalelerin üçte ikisi Arjantin'e, aralarında en büyük şelale "Devil's Throat"ın (Şeytan Boğazı) da bulunduğu kalan üçte biri ise Brezilya'ya ait.

2

İguazu şelaleleri, Güney Amerika'nın Amazon'dan sonra en büyük nehri olan Rio Parana üzerinde kurulu. Şelalelerden akan su miktarı yağışa ve mevsime göre değişiyor. bol yağışlı dönemlerde şelalelerden her saniye 15000 metreküp su dökülüyor. Her saniye! 2014 senesindeki aşırı yağışlarda normalden üç kat fazla su aktığı söyleniyor. Tehlikeli olmasın diye yürüyüş yollarını ziyaretçilere kapattıracak kadar fazla bir su miktarından söz ediyorum.

İguazu turumuzda bize eşlik eden Brezilyalı rehberimize şelalelerin Brezilya mı yoksa Arjantin tarafının mı daha çok turist çektiğini sorduğumda bana yaklaşık olarak aynı sayıda turistin şelalelerin iki tarafını da gezmeye geldiğini söyledi. Benim görüşüm ise şelalelerin her iki ülkeden de görülmesi gerektiği.

3
ARJANTİN TARAFINDAN GÖRÜNTÜ

Brezilya tarafındaki şelalerin üstüne konumlandırılmış köprülerde yürüyüş yapmadan veya Devil's Throat'ı Arjantin tarafında tam karşıdan, oldukça yakın bir mesafeden görmeden İguazu turu tamamlanmamalı. 


Macerayı seviyorsanız, şelalelerin neredeyse tam altına kadar sizi götüren bot turlarına mutlaka katılın derim. Bunun yanı sıra, tepeden uçsuz bucaksız bir görüntü için ise şelalelerin üstünde bir helikopter turu yapabilirsiniz. 

4
DOĞAL YAŞAM

İguazu'nun bir başka çarpıcı tarafı ulusal parkta görebileceğiniz Güney Amerika'ya özgü hayvanlar. Kuş parkını ziyaret ederek meşhur Tukan kuşunu görebilirsiniz.

5

Milli park içinde mutlaka serbestçe dolaşırlarken denk geleceğiniz Brezilya'nın 2014 Dünya Kupası'ndaki simgesi rakun benzeri Quati'lerin fotoğrafını çekmenizi öneririm.

6

Oraya giden herkesin görme şansı olmamakla birlikte, biz dolunay ve açık bir gökyüzüne denk geldiğimiz için, bir gece otelimizden bir rehberle dolunayda şelaleleri izleme fırsatı bulduk. Ve hayatımda ilk defa ay ışığında gökkuşağı oluştuğunu gördüm.

7

Ulaşım olarak şelalelere Türkiye'den en kısa ve pratik yol, Türk Hava Yolları direkt uçuşu ile İstanbul'dan Sao Paulo'ya, oradan da kısa bir iç hat uçuşu ile şelalelerin bulunduğu, Brezilya'nın küçük bir kenti olan Foz do İguaçu'ya gitmek olacaktır. 


"Ölmeden önce görmeniz gereken yerler" ve benzer başlıkları kitapçılarda sıkça görmüşsünüzdür. Hiç kuşkusuz, İguazu Şelaleleri de bu kitaplarda yer almayı fazlasıyla hak eden doğal güzelliklerden bir tanesi! 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol