Hayat bir dizi film olsaydı...

Özlem Denizmen Posta gazetesindeki köşesinde, TEDx etkinliğindeki "Parasını Yöneten, Hayatını Yönetir’ başlıklı konuşmasından bahsederek, önemli tavsiyelerde bulundu.

Güncelleme:

Sizinkinin ismi, oyuncuları, reytingi, sezon sayısı ne olurdu? Gelin, hayatınızın iyi bir filmini çekecek paranın nereden geleceğine beraber bakalım...

Geçtiğimiz hafta sonu, Ankara’da ODTÜ’de düzenlenen ve 1000 hevesli öğrencinin katıldığı bir TEDx etkinliğinde görüşlerimi paylaşma şerefini yaşadım. ‘Parasını Yöneten, Hayatını Yönetir’ başlıklı konuşmamda, ‘Hayat Bir Dizi Film Gibi’ temasını işledim ve hayatlarımızın başlangıçları, sonları ve sezonlarıyla tamamlanan anlatısını keşfettim. Kendi ‘sezonlarımı’ ele alarak, kariyerimdeki önemli noktaları ve 2010 senesi başında Türkiye’de başlattığım ve liderlik ettiğim ‘Finansal Okuryazarlık Hareketi’ni vurguladım.

OYUNCULAR

Sunumumda, hayat hikayelerimizin devam eden prodüksiyonunda direnç, kaynak kullanımı ve yardımcı oyuncuların kritik rollerine vurgu yaptım. İzleyicileri hayatlarını benzer terimlerle değerlendirmeye teşvik ettim.

HAYDI SIRA SİZDE

* Hayat dizinizin başlığı ne olurdu?

* Buna ne puan verirdiniz?

* Senaryoda değişiklikler gerekiyor mu?

* Tanıtılması gereken yeni karakterler var mı?

* Gelecek sezonda neler olacak?

* Bunu nasıl finanse etmeyi planlıyorsunuz?

DİZİNİN FİNANSMANI

Hayatınızın dizisini anlamak sizin temel ihtiyaçlarınızdan. Bunu yapabilmek yani istediğiniz diziyi çekebilmek için finansal özgür olmanız şart.

AMAÇ DEĞİL ARAÇ..

Para bizi değerlerimiz doğrultusunda hedeflerimize ulaştıran bir araçtır. Kendi başına bir amaç değildir.

SENARYO HEDEFİ NE?

Kısaca çektiğimiz dizinin nereye gittiğini filmin başroldeki oyuncusu, yönetmeni ve yapımcısı olarak ortaya koymamız gerekir ki bu senaryoya uygun para bulmak için motive olalım, inançlı olalım ve pes etmeden çalışalım.

PLATON DEMİŞ Kİ

Ünlü düşünür Platon demiş ki “Kendini yönetebilen dünyayı yönetecek gücü bulur.” Ancak ne zor iştir o kendini yönetme iradesi. Kendini yönetmek aslında hayatını yönetmek demek. Tabii bunun bir de para kısmı var, çünkü ancak parasını yönetebilen hayatını yönetebilir.

NEREYE HARCADIĞIMI ANLAMIYORUM

Soru: Bekarım ve Bursa’da yaşıyorum. Gelirim yetmiyor; nereye harcadığımı anlamadan bitiyor. Ne yapmalıyım? Aylık gelirim 45 bin lira. /Aysel

Cevap: İşte sana 10 pratik öneri:

1- Kiralık evde yaşıyorsan, masrafları paylaşmak için birkaç arkadaşınla birlikte ev tutabilirsin.

2- Dışarıda yemek yeme ve sipariş verme alışkanlığını azaltarak bu harcamalarını dörtte bir oranında kırpabilirsin.

3- Kullanmadığın eşyaları satarak hem yer açabilir hem de ek gelir elde edebilirsin.

4- Sık sık hediye alıyorsan, bu alışkanlığını azaltarak tasarruf edebilirsin.

5- Kıyafet, ayakkabı ve aksesuar alışverişinde indirimleri takip ederek harcamalarını yarı yarıya düşürebilirsin.

6- Güzellik, zayıflama, makyaj ve kuaför harcamalarını gözden geçirip azaltabilirsin.

7- Kredi kartı kullanımını sınırlamak için, kartını bir süreliğine buzluğa saklayabilirsin.

8- Almayı düşündüğün ancak zorunlu olmayan eşyaları ‘aldım say’ diyerek alışveriş yapmaktan vazgeçip, bu parayı bir kenara koyabilirsin.

9- Yaklaşan özel günler için (örneğin Anneler Günü) şimdiden tasarruf yapmaya başlayabilirsin.

10- Paranı daha bilinçli yönetmek için benim ücretsiz finansal uygulamam Monay’ı kullanabilirsin.

HER BORÇ ÖDENİR

SORU: Tır şoförüyüm. Geçen sene bir arkadaşım iş kurmak için benden kredi çekmemi istedi. Elimde avucumda ne varsa verdim ama işi battı. O borçlar bana kaldı. 500 bin TL borç var. Ne yapacağım bilmiyorum.

CEVAP: Her borç ödenir. Sakin ol. İşin var, gelirin var, alacaklılarla oturup bir ödeme planı yapmalısın. Yapabileceğin en önemli ve değerli şey bu ve kendine bir destek ünitesi kurman lazım. Borç kapatma işinin yüzde 90’ı psikolojiktir, yüzde 10’u ise nakit.

Etiketler Özlem Denizmen
Yorumlar
Kalan Karakter 800