İskonto Nedir? İskonto hesaplama nasıl yapılır?

İskonto aslında hayatımızda büyük yere sahip bir ekonomi terimi. Peki tam olarak nedir iskonto ve iskonto hesaplama nasıl yapılır? Gelin hep birlikte iskontonun anlamına bakalım...

İskonto Ne Demek? 

İskonto, bir mal veya hizmetin fiyatından indirim yapmak anlamına gelir. Satıcılar, müşterilerine cazip teklifler sunmak veya ürünlerini daha çekici hale getirmek için fiyatlarından bir miktar indirim yapabilirler. İskonto genellikle toptancılardan veya üreticilerden yapılan büyük miktarlardaki alımlar için geçerlidir ve önceden belirlenmiş bir oran veya miktar üzerinden hesaplanır. Faturaların ödeme süresine göre değişebilir ve fatura tutarından indirilerek ödeme yapılır.

İskonto Nedir? İskonto hesaplama

İskontonun temel anlamı indirim demek. Muhasebe ve banka alanında farklı anlamda kullanılsa da, iskonto bir borcun ya da bedelin ödenmesi esnasında yapılan indirim anlamını taşır.

Bankacılık anlamına baktığımız zaman iskonto etmek; henüz vadesi gelmemiş bir senedin vadesine kadar olan kısmındaki faiz düşürüldükten sonra kalan kısmının verilmesi anlamına geliyor.

Muhasebe de ise; iskonto alış ve satış olmak üzere ikiye ayrılıyor. Örneğin 9 ay vadeyle 10 bin TL'lik bir mal aldınız, bunu peşin aldığınız zaman daha indirimli alabilirdiniz ama vadeli aldığınız için ödediğiniz miktar 10 bin TL olacak. Parasını satıcılara 9 ay sonra ödeyeceğinize dair söz verdiniz fakat 2 ay sonra borcunuzu toplu ödeme yapma fırsatı elinize geçti. Erken ödeme yaptığınız için satıcı size indirim yapar. Böylece anlaştığınız paradan daha az bir ödeme yapmış oldunuz. Bu gibi durumları bildirmeniz gerekiyor.

Satış iskonto ise; örneğin bir mal sattınız, yine vadeli ve 10 bin TL olsun diyelim… Vadeli sattığınız için malın parası biraz daha fazla. Fakat malı alanlar toplu ödeme yaptı ve daha az para ödedi. İndirim yaptığınız için sizin gösterdiğiniz geliriniz azalmış oldu. Yine bu durumda alışta olduğu gibi sizin kayıt etmeniz gerekiyor. Düzeltmek için ise 6 numaraları hesaba bunu kaydetmelisiniz.

İskonto Hesabı Nasıl Yapılır?

İktisatta, bireylerin kendi aralarında yaptıkları alışverişlerde bile kullanılan iskonto, malın değerine göre hesaplanır. İskonto hesabı yapılırken; iskonto oranı ve malın fiyatı hesaplanır. Örneğin bir malın fiyatını 30 TL olarak hesaplayalım, yapacağımız indirim oranı ise yüzde 10 olsun. 30'un 10'da birini aldığımız zaman indirim miktarı 3 TL olarak çıkıyor. Yani siz ürününüzü iskontolu olarak 27 TL'ye satmış olursunuz. Mağaza, satış neyse oradan fatura keser. Burada yapılan indirimi herhangi bir yere kaydetmek mümkün değil.

Monay mobil uygulamasını indirerek finansal farkındalığınızı geliştirme yolculuğunuzda kendinize yol arkadaşı edinebilirsiniz. Monay içerisinde barındırdığı yapay zekası ve "Para biriktirme", "Harcama zaaflarınızı kontrol etme", "Yatırım yapma" gibi konularda sohbet tabanlı, etkileşimli yolculukları ile seni bilinçlendirir. Ön ödemeli Monay Kart'ın nakit iade (cashback) özelliğiyle harcarken kazanabilirsiniz.

Monay Uygulamasını Ücretsiz Olarak İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler iskonto
Yorumlar
Kalan Karakter 800