Havale ve EFT Arasındaki Farklar Neler?

Bir kişiye para göndermek istediğimizde bankalar bize iki seçenek sunuyor; EFT ve havale. Peki nedir bu EFT ve havale, aralarındaki fark ne?

Diyelim kira ödeyeceğiz ve ev sahibinin hesabına para yatıracağız ya da şehir dışında okuyan çocuğumuza para göndermek istiyoruz; bunu ATM'den mobilden veya online olarak yapabiliriz. Fakat para gönderirken karşımıza iki seçenek çıkıyor. EFT ve Havale. Peki neden bazılarımız EFT ile gönderirken bazılarımız havale yoluyla gönderiyor?

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olan EFT'yi farklı bankalar arasında transfer yaparken kullanıyoruz. Örneğin X bankasından Y bankasına göndermek için bizim EFT işlemini kullanmamız gerekiyor. Farklı bankalar arası gönderim yapılacağı için belli bir miktarda işlem ücreti ödeniyor.

EFT ile yapılan para gönderimi sadece belirli saatler içinde yapılıyor. O da bankaların resmi olarak çalıştığı saatler. Eğer bu saatlerin dışında para aktarımı yapmak istiyorsak, bu mümkün değil. Bu kural hafta sonu için de geçerli. Örneğin cumartesi günü para göndermek istedik; evet yine para gönderebiliyoruz ama karşı taraf gönderdiğimiz miktarı pazartesi günü alıyor. EFT işlemlerini istediğimiz zaman gerçekleştirebiliriz ama sonuç için bankaların mesai saatiniz beklememiz gerekiyor.

EFT ile işlem yapmak için IBAN'ı ya da hesap numarasını, göndereceğimiz banka adını, şubesini ve parayı ileteceğimiz kişinin kimlik numarasını bilmemiz gerekiyor. Şubeden yapabileceğimiz gibi ATM'lerden, internetten ve mobil uygulamalardan da para göndermek mümkün. Eğer ATM'den gönderim işlemi gerçekleştirmek istiyorsak, para gönderme seçeneğini ve neden gönderdiğimize dair ufak bilgiyi girmemiz gerekiyor.

Havale Nedir?

Havale, X bankasından yine X bankasına gönderdiğiniz para transferi. Bazı bankalar havale için ücret alsa da bazı bankalar ücret almayı tercih etmiyor. Havale işlemleri aynı bankadan olduğu için istediğimiz zaman aralığında gerçekleştirebiliyoruz. Havale işlemlerini IBAN no ya da hesap numarasıyla yapmak mümkün. Mobil uygulamadan bile rahatlıkla yapabileceğimiz havale işlemleri maksimum bir dakika sürecek.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Ne?

En önemli fark banka. Havale işleminde aynı banka üzerinden işlem yaparken EFT'de farklı bankalar üzerinde işlem yapıyoruz. Bu da yapacağımız işlemin süresini belirlemiş olacak. EFT'de bankaların mesai saatini beklememiz gerekirken havale işlemlerini dilediğimiz her an gerçekleştirebiliriz.

Monay mobil uygulamasını indirerek finansal farkındalığınızı geliştirme yolculuğunuzda kendinize yol arkadaşı edinebilirsiniz. Monay içerisinde barındırdığı yapay zekası ve "Para biriktirme", "Harcama zaaflarınızı kontrol etme", "Yatırım yapma" gibi konularda sohbet tabanlı, etkileşimli yolculukları ile seni bilinçlendirir. Ön ödemeli Monay Kart'ın nakit iade (cashback) özelliğiyle harcarken kazanabilirsiniz.

Monay Uygulamasını Ücretsiz Olarak İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler havale eft
Yorumlar
Kalan Karakter 800