Para ve Zamandan Tasarruf Sağlayan Temizlik Önerileri

Temizlik harcamalarını mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak azaltın. Elinizin altındaki malzemelerle daha kısa sürede, daha etkili ve daha ucuza temizlik yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

1 10 Sirke Önemli Bir Temizlik Malzemesidir
Sirke Önemli Bir Temizlik Malzemesidir

Temizlikte sirkeyi neredeyse her alanda kullanmak mümkün. Hem de kullanacağınız sirkeyi kendiniz meyve kabuklarından yapabilirsiniz. Böylece hoş kokulu bir temizlik malzemesi elde edersiniz.

Evde sirke yapmak için limon, portakal, greyfurt ya da mandalina kabuklarını kuru bir yerde bekletin. Küflü ve bozulmuş kabukları kullanmayın. Bir kabı kaynar su ile yıkayıp, sirke ile durulayın. Kurumuş kabukları bu kabın içine koyduktan sonra, üzerlerini geçecek kadar su ekleyin. Ağzını bir tülbentle kapatarak 10-15 gün bekletin. Oluşan sirkeyi süzün ve başka bir kaba alın. İçine bir miktar turşu tuzu ya da kaya tuzu ekleyerek, ışık almayan bir yerde yaklaşık 35-40 gün bekletin. Sirkeniz hazır, artık temizlik için kolları sıvayabilirsiniz. Hemen önerilerimizi denemeye başlayın:

Buğulu bardakları parlatmak için kağıt havlu ve biraz sirkeden yardım alın. Ovalamanız yeterli.

Yanmış tencereleri temizlemek için sirke ve su ile kaynatın. Koyduğunuz suyun yüksekliği yanmış kısımları geçsin. Kaynamaya başladığında altını kapatın ve soğumaya bırakın. İçine ekleyeceğiniz bir miktar karbonatın da yardımıyla tencereniz eskisi gibi parlayacaktır.

Mutfak ve banyodaki giderleri temizlemek için yarım bardak karbonatın üzerine 1 bardak sirke dökün. Ardından kaynar su ve 5 dakika bekledikten sonra ise soğuk su dökün.

Paslanmaz çelikleri temizlemek için önce sprey ile beyaz sirke sıkın, ardından ovalayın.

Duş başlığındaki kireçlenmeleri gidermek için başlığı yarım bardak sirke eklediğiniz 1 litre suda 10 dakika bekletin.

2 10 Izgaranızı Soğanla Temizleyin

Izgara temizlemek için özel tel fırçalar da var ama ızgara da kalıntı bıraktıklarını ve o tellerin yiyeceklere yapışabileceğini duymuş muydunuz? Evet, gerçekten hoş değil. Bunun yerine uzun bir çatala yarısını kestiğiniz soğanı geçirin ve temizliği onunla yapın.

3 10 Doğal bir Temizlik için: Limon & Tuz

Kesme tahtanızı temizlemek için üzerine tuz dökün ve limon ile ovun. Limon bakterileri öldürürken, tuz ise yiyecek artıklarından kurtulmanızı sağlayacak. Limonun geri kalanını ise lavabo ve bataryayı temizlemek için kullanabilirsiniz.

4 10 Karbonat ile Kötü Kokuları Giderin

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için içini karbonat eklediğiniz su ile silin. Kötü kokuları önlemek için ise küçük bir kavanoza karbonat koyup kapağı açık bir şekilde dolabın rafına koyabilirsiniz. Çaydanlık ve cezvelerinizi de karbonat ile temizleyebilirsiniz.

5 10 Hasırları Oksijenli Suyla Koruyun

Hasır iskemleleri ve masaları, arada bir oksijenli su ile silerseniz, pırıl pırıl görünümlerini korunduklarına şahit olursunuz.

6 10 Beyaz Danteller İçin Süt

Beyaz dantellerinizin çok daha beyaz görünmesi için onları ütülemeden önce kaynamış süte batırın.

7 10 Etiket İzlerine Karşı Yağ

Yapışmış etiketleri üstlerine biraz yağ sürerek kolayca çıkartabilirsiniz. Bir başka yöntem ise fön makinesini etikete tutmak. Sıcak hava etiketin kolay çıkmasını sağlar.

8 10 Şişe Yağlarından Kurtulun

Yağlı şişeleri yağdan arındırmak için önce deterjanla yıkayın. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak çalkalayın. Beş dakika kadar salladığınız şişenin içine bu sefer içine kahve telvesi ilave edin. Bir süre bu şekilde salladığınız şişenin kısa bir süre sonra yağlardan tamamen arındığını göreceksiniz.

9 10 Kahve Lekesine Karşı Gliserin

Üzerinize veya halıya kahve döküldüyse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

10 10 Temizlik Kovasıyla Zamandan Tasarruf

Bir temizlik kovası edinin ve bütün malzemeleri onun içine koyun. Böylece temizlik için odadan odaya geçerken taşıması kolay olur ve malzemelerin hepsi bir arada kalır. Hem zamandan tasarruf eder, hem de dağınıklığın önüne geçersiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800