Market Alışverişlerinde Tasarruf Etmenin 5 Yöntemi

Market alışverişi denilince tamamının gerekli ve ihtiyaç olan ürünlerden olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, hepsi ihtiyaç olsa bile tasarruf edebilmeniz mümkün.
Market Alışverişlerinde Tasarruf Etmenin 5 Yöntemi

Market alışverişlerinde tasarruf yapabilmenin sırrı bu 5 yöntemde:

1-    Öncelikle güncel olan poşet ile başlayalım. Bilindiği gibi 1 Ocak 2019 itibariyle artık poşet kullanımı 0.25 kuruş. Tek poşetin fiyatı bu. Biraz çok alışveriş yapıyorsanız bu rakam 6-8 poşete çıkacaktır ki bu da 3 ila 4 liraya tekabül ediyor. Hem doğaya hem de cebinize dost olan bir yöntem var. Kendi bez çantanız, fileniz ile alışverişe çıkabilir ve poşet ücretinden tasarruf edebilirsiniz. Yavaş yavaş bunu bir alışkanlık haline getirirseniz, her seferinde tasarruf rakamınız artacaktır.

2-    Alışveriş listesi yapmadan markete gitmeyin. Market alışverişlerinde tüm reyonları güzel ve renkli görünce bir an için oranın atmosferine kendimizi kaptırabiliyoruz. Markette çalan müziğin de etkisiyle hiç ihtiyacınız olmayan şeylerle dolu bir market arabasıyla kasaya gitme ihtimaliniz yüksek. Neye ihtiyacınız varsa yazan bir listeniz olmadan alışverişe çıkmayın.

3-     Eve en yakın olan marketi değil fiyatı en iyi olan marketi seçin. Bu durum market için değil, satılan ürünler için de geçerli. Bir ürün her markette farklı fiyattan satılıyor olabilir. En ucuzu için biraz araştırma yapın, paranız cebinizde kalsın.

4-    Hep aynı markadan alışveriş yapmak zorunda değilsiniz, pahalı olan markanın yerine alternatifini deneyebilirsiniz. Alternatif ve ucuz olan diğer markadan ufak miktarda alarak kullanıp kullanamayacağınıza karar verin.

5-    Açken alışverişe çıkmak bile bile cüzdanınızdaki parayı boşaltmak demek. Onu canım çekti, bundan da alayım hissi açlıkla birlikte artıyor. Böyle olunca da alınanların sayısı da artıyor.

Unutmadan şunu da söyleyelim her alışveriş sonrası hem fişi kontrol edin hem de harcamalarınızı gıda, temizlik gibi kategoriler halinde yazın. Böylece en çok para harcadığınız kategorileri de görebilir, tasarrufunuzu bu ürünlere yönlendirebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol