Uyku ile gelen zenginlik

Özlem Denizmen Posta gazetesindeki köşesinde uykunun finansal başarıya ilgisini yazdı.

Güncelleme:

Uykuya daldığın an, belki de zihnini ve bedenini yeniden şarj etmekten başka bir şey düşünmüyorsun. Peki iyi bir uykunun, finansal başarın için de gerekli olduğunu biliyor musun? Araştırmalar gösteriyor ki günde 7 ila 9 saat arası uyumanın yaşam sevinci ve sağlığa katkılarının yanı sıra finansal hayata da katkıları var. İşte farklı araştırmalardan sonuçlar…

KARAR VERME YETİSİ

Bilimsel çalışmalar, uyku yoksunluğunun, özellikle risk alma ve karar verme yetenekleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtiyor. Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yetersiz uyku çeken bireylerin finansal kararlarda daha fazla risk aldığını göstermiş. Uyku eksikliği, beyindeki prefrontal korteksin işlevini bozarak, mantıklı düşünme yeteneğini azaltır ve duygusal tepkileri artırır.

MALİYET

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl uyku yoksunluğunun ekonomiye olan maliyetinin yaklaşık 63.2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu maliyet, düşük iş performansı, iş kazaları ve sağlık masrafları şeklinde kendini gösteriyor.

GELİRE ETKİSİ

California San Diego Üniversitesi’nin araştırmasına göre de 1 saat daha fazla uyumak ortalama geliri yüzde 1.5 artırıyor, uzun dönemde ise yüzde 4.9.

İŞ PERFORMANSI

İyi bir gece uykusu, iş yerinde verimliliği artırabilir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, yeterli uyku alan çalışanların, uyku problemi yaşayan meslektaşlarına göre daha yüksek performans gösterdiğini ortaya koymuş. Daha iyi konsantrasyon, daha fazla problem çözme yeteneği ve genel olarak daha iyi iş sonuçları, iyi uyumanın getirilerinden.

STRES YÖNETİMİ

Uyku, stres ve anksiyete ile başa çıkmada önemli bir faktördür. Yetersiz uyku, kortizol gibi stres hormonlarının seviyelerini yükseltebilir, bu da karar verme süreçlerini olumsuz etkiler. İyi uyku, daha sakin ve ölçülü finansal kararlar almayı destekler.

YARATICILIK

Uyku, özellikle REM uykusu, yaratıcı düşünce süreçleri üzerinde büyük etkiye sahip. California Üniversitesi’nde yapılan araştırma, kaliteli uyku alan bireylerin problem çözme ve yaratıcı düşünme yeteneklerinin daha gelişmiş olduğunu göstermiş. Bu da, finansal stratejiler ve yenilikçi iş fikirleri geliştirme kapasitesini doğrudan etkileyebilir.

FINANSAL İNSOMNİA!

Finansal insomnia, para konularında düşünmekten uyuyamamak demektir. Parayı doğru yönetemediğimiz zaman finansal strese gireriz. Bunun yüksek olduğu kişilerde:

1. Baş ağrısı ve mide ülseri riski 3 kat daha fazla.

2. Uyku bozukluğu ve kalp krizi riski 2 kat daha fazla.

3. Depresyon ve anksiyete bozuklukları 6-7 kat fazla. Finansal stresten kurtulup iyi bir uyku çekmen için mobil uygulamam Monay’a bir göz atabilirsin.

ÖĞRENME

Uyku, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesinde ve hafızada kalıcılığının artırılmasında önemli bir rol oynuyor. Araştırmalar, iyi bir uyku düzeninin, yeni bilgileri öğrenme ve hafızada tutma yeteneğini desteklediğini ortaya koyuyor. Bu, finansal eğitim ve sürekli gelişim için elzem.

EK PARA MI UYKU MU?

Yakın zamanda kaybettiğimiz Nobel ödüllü Daniel Kahneman’ın araştırmasına göre, gecede 1 saat daha fazla uyumak, aylık 100 bin TL’den (3 bin dolar) daha fazla mutlu ediyor.

100 BİN LİRAYI NE YAPAYIM?

SORU: 42 yaşındayım. 100 bin liram var. Altın mı alayım, bireysel emeklilik mi yapayım, borsaya mı gireyim karar veremiyorum? Nilgün

CEVAP: Bireysel emeklilik hesabı açtır. 100 bin lirayı oraya yatır, devletin yüzde 30 katkısından faydalan ve 30 bin TL de oradan gelsin. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin içerisinde altın da alabilirsin borsaya da yönlendirebilirsin. Bunu şirket ile konuş. İhmal etme bugün bitir işi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800