Kombiler yanlış kullanılıyor, faturalar artıyor!

Kış aylarının etkisini giderek hissettirmeye başladığı bu günlerde, evleri ısıtmak için kullandığımız kombiler, yapılan hatalardan dolayı cep yakabiliyor. Alınacak basit önlemler sayesinde, kombileri doğru kullanarak kabarık faturaların önüne geçmek mümkün!

1 7 KOMBİNİN DOĞRU KULLANIMI NASIL OLUR?

Kombiler yanlış kullanılıyor.  Faturalar kombilerin yanlış kullanımından kaynaklı artıyor.  Peki doğru kullanım nasıl olmalı?  Doğal gaz faturasından nasıl tasarruf edilmeli,  uzmanı yanıtladı. 

Fortes Mühendislik A.Ş Bölge Müdürü, Makine Mühendisi Muhammet Emin Nas, doğal gazın doğru kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

2 7 BASİT YÖNERGELERE UYULARAK ENERJİ TASARRUFU SAĞLANABİLİR

Isınma ve sıcak su ihtiyaçları için kombi kullanan hanelerin, alacağı küçük önlemlerle tasarruf edilebileceğini vurgulayan kombiler konusunda uzman olan  Nas, tasarruf yapabilmek için alınacak önlemlere açıklık getirdi.

 Kombilerin yanlış kullanımı daha yüksek enerji tüketimine ve daha yüksek faturalara neden olabileceğini belirten Makine Mühendisi Emin Nas, birkaç basit yönergeyi izleyerek faturalardan ciddi anlamda tasarruf edilebileceğini dile getirdi. NAS, yapılacak tasarrufun çevreye de olumlu katkı sağlayacağının altını çizdi.

3 7 DOĞAL GAZ İLE ISINAN HANELER YOLUN BAŞINDA YANLIŞ YAPIYOR

Doğal gaz ile ısınan hanelerin henüz yolun başında yanlış yapabildiğini dile getiren Nas, kişilerin en sık yaptığı hatanın ihtiyaçlarına göre çok küçük ya da çok büyük bir model kombi ile ısınmaya çalışması olduğunu söyledi.

4 7 İHTİYACA GÖRE MODEL SEÇİLMELİ

“Kombi kullanan kişilerin en sık yaptığı hatalardan biri de ihtiyaçlarına göre çok küçük ya da çok büyük bir model seçmektir. Kombinizin doğru kapasitede olduğundan emin olmak için, yetkili bir teknisyen tarafından profesyonelce monte edilmesi önemlidir” dedi.

5 7 KOMBİNİN KAPATILMASI TASARRUF SAĞLAMIYOR!

Kombinin sürekli olarak açılıp, kapanması söz konusu olduğuna işaret eden Nas, evde olunmadığı dönemlerde kombilerin kapatılmaması gerektiğinin altını çizdi. Nas tasarruf için şunların yapılması gerektiğini söyledi:

“Evlerde yapılan en büyük hatalardan birisi de kombiyi kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatmaktır. Bu, enerji tasarrufu sağlayacak gibi görünse de aslında ortamın soğumasına neden olabilir ve bu da onu tekrar istenen sıcaklığa getirmek için daha fazla enerji gerektirecektir. Bunun yanı sıra kullanım suyunu optimum sıcaklıkta tutmak, tasarruf sağlayacaktır.”

6 7 ORTAM SICAKLIĞINI 1 DERECE DÂHİ DÜŞÜRMEK TASARRUFU ARTIRIYOR!

 “Ortam sıcaklığını sadece bir derece düşürmek, gaz tüketiminizden yüzde 6 ile yüzde 7 arasında tasarruf etmenizi sağlayabilir. Kombinin sıcaklığının doğru bir şekilde ayarlaması, enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olur.

Ayrıca radyatörlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanılması, sıcaklığın istenilen seviyede tutulmasına yardımcı olarak yüzde 15'e varan tasarruf sağlama potansiyeline sahiptir.’

7 7 TASARRUF İÇİN KOMBİ BAKIMINI DÜZENLİ YAPTIRIN

Son olarak, kombinizin bakımını düzenli olarak profesyonelce yaptırmanız ve binanızın uygun şekilde yalıtıldığından emin olmanız da önemli.

Bu ipuçlarını takip ederek enerji faturalarınızdan tasarruf edebilir ve karbon ayak izinizi de azaltabilirsiniz” dedi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800