Havalar Gibi Cüzdanınız da Soğumasın

Havalar soğumaya başladı artık neredeyse bir ev kirasına denk gelen yakıt masrafları başlıyor. Bu aydan itibaren yılın 7 ayı boyunca yakıt masrafı olacak.
Havalar Gibi Cüzdanınız da Soğumasın

Artan ısınma maliyetlerini düşünecek olursak bizi bu yıl, önceki yıllara oranla daha yüklü faturalar bekliyor. İşte bu noktada alacağımız küçük önlemler  bütçemize büyük faydalar sağlayabilir. Bugün size ısınmada nerelerden tasarruf edebilir ısınma faturaları için cebimizde nasıl mucize yaratırız konusunda ip uçları vereceğim.

Kombiniz varsa programlanabilir olmasına dikkat edin.
Birçok kombi çeşidi var ama eğer sizinkinin derecesini canınız her istediğinde değiştiremiyorsanız faturalarınızın kabarık gelmesi çok normal. Sadece işteyken ve tatildeyken kapatabiliyor olmanız yeteri tasarrufu sağlamaz. Isı derecesini çalışırken, uyurken ya da zaten hareket ederken ısınacağınız için yemek ve ütü yaparken kısabiliyorsanız, o zaman gerçek tasarruf yapabiliyorsunuz demektir.

Oda sıcaklığını düşürün.
Oda sıcaklığını 1 derece düşürmek yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığının çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir. Örneğin İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 23′ten 22′e indirmek yani 1 derece azaltmak yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelir.

Camların ve kapıların kenarlarına pencere bantlarından yapıştırın.
Her ev sahibinin kendi kendine uygulayabileceği bu yöntem sayesinde inanılmaz boyutta ısı ve enerji tasarrufu yapabileceğinizi biliyor musunuz? Çok ucuza bulabileceğiniz pencere bantları evinizin tüm camlarına yapıştırdığınızda yüzde 70’e kadar ısı tasarrufu yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde kapı altlarına da uygulanabilecek modelleri olan bu bantlara az bir yatırım yapıyorsunuz, size geri dönüşü büyük oluyor.

Radyatörün ısı yayımının önlenmemesine dikkat edin.
Radyatörlerin etrafı boş olmalıdır, böylece ısı hızla odaya dağılabilir. Kaplamalar, önünde duran mobilyalar veya uzun perdeler uygun değildir, çünkü ısıyı emerler.

Radyatörlerin havasını düzenli olarak boşaltın.
Kalorifer tesisatının en iyi biçimde çalışması için tesisatın havası düzenli olarak boşaltılmalıdır. Hava boşaltma nedenleri arasında çalıştırırken fokurdama sesleri veya düşük performans olabilir. Kapıcı veya ev sahibi bir hava boşaltma anahtarıyla radyatördeki vanadan su damlayıncaya kadar hava boşaltabilir.

Farklı ısıtılmış odalar arasındaki kapıları kapalı tutun.
Serin odalar daha sıcak odalardan gelen havayla ısıtılmamalıdır. Yoksa sadece ısı değil, havadaki nem de serin odaya girer. Böylece nem yükselir ve böylece küfün oluşması kolaylaşır.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol