Acil Durum Fonunuzda Ne Kadar Olmalı?

Rahat finansal yaşama sahip olmanın tabii ki bir bedeli vardır. Ve acil durum fonu hayatın iniş çıkışlarını yönetmenize yardımcı olacak akıllı bir yoldur.

Şimdiden söyleyelim, bunun basit bir cevabı yok.

Rahat finansal yaşama sahip olmanın tabii ki bir bedeli vardır. Ve acil durum fonu hayatın iniş çıkışlarını yönetmenize yardımcı olacak akıllı bir yoldur.

Beklenmedik veya masraflı bir şey ortaya çıktığında, finansal durumunuzun sorunsuz çalışmasına yardımcı olabileceğini zaten biliyorsunuzdur. Ve bir şeyler satmanıza, ailenizden veya arkadaşlarınızdan borç almanıza ya da maaş günü borç verenlere başvurmanıza gerek kalmaz. Acil durum fonunuzun amacı; size güven, bağımsızlık ve gelecekteki belirsizlikler üzerinde daha fazla kontrol sunabilmesidir.

Peki buna değdiğine ikna olduysanız, şimdi karar vermeniz gerekiyor: ne kadar ayırmalısınız?

Basit bir cevap yok, o yüzden para uzmanlarının tavsiyelerine bir göz atalım.

Dünyanın en büyük para yöneticilerinden biri olan Vanguard, önce kritik harcamalarınızı ayırmanızı önerir, bu da sizin için doğru rakamı belirlemenize yardımcı olur.

Temel ihtiyaçlarınızı finanse etmek için ihtiyaç duyacağınız minimum tutarı belirleyerek başlarsınız. Konut, gıda, sağlık, ulaşım ve borç ödemelerini düşünün. Bu noktadan itibaren, hangi boyutta acil durum fonunun uygun olabileceğini hesaplamaya başlayabilirsiniz. Üç aylık yaşam giderlerinizden tasarruf edebilirsiniz. Bu size güvenlik ağınızı iyi tutmanız için güven verecek. Suze Orman ise en az sekiz aylık yaşam giderlerini karşılayacak kadar olmasını öneriyor. 

Elbette bunlar sadece yol göstericidir; herkes için işe yarayacak sihirli bir sayı yoktur. Peki sizce ne kadar ihtiyacınız var? Belki de kendinize sormanız gereken daha doğru soru şudur: Geceleri rahat uyumanıza ne kadar miktar yardımcı olur? Yaşam masraflarınızın 6 aylık mı yoksa 12 aylık mı? Sizin için neyin doğru olduğunu belirleyin ve oradan başlayın.

İlişkiler ve Para: Finansal Anlaşmazlıklardan Nasıl Kaçınılır? Ne kadar kazandığınız, biriktirdiğiniz, harcadığınız veya yatırım yaptığınız kişisel finansal durumunuz üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Peki, biriyle ilişkiye başladığınızda ve finansal durumunuz bir tartışma konusu olmaya başladığında ne olur?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store