İlişkiler ve Para: Finansal Anlaşmazlıklardan Nasıl Kaçınılır?

Ne kadar kazandığınız, biriktirdiğiniz, harcadığınız veya yatırım yaptığınız kişisel finansal durumunuz üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Peki, biriyle ilişkiye başladığınızda ve finansal durumunuz bir tartışma konusu olmaya başladığında ne olur?

Finansal konuşmalara nasıl yaklaşacağınızı belirlemek, içinde bulunduğunuz herhangi bir ilişki için çok önemli bir beceridir.

İlişkiler ve para söz konusu olduğunda, bir konuşma konusu olarak finansmanı gündeme getirirken genellikle garip bir gerginlik olur.  Bir sorun ortaya çıkana kadar para hakkında konuşmamanız, anlaşmazlıklara neden olabilir. 

Ne kadar kazandığınız, biriktirdiğiniz, harcadığınız veya yatırım yaptığınız kişisel finansal durumunuz üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Peki, biriyle ilişkiye başladığınızda ve finansal durumunuz bir tartışma konusu olmaya başladığında ne olur?

Garip konuşmalardan ve laf kalabalığından kaçınmak için, finansal durumunuz söz konusu olduğunda sizi ve eşinizi doğru yöne yönlendirmeye yardımcı olabilecek dört ipucu burada.

1. Açıkça para hakkında konuşun

Kişisel para hikayeniz hakkında açık sözlü olmak zor olabilir, ancak böyle olması gerekmiyor. Sevdiğiniz kişiyle konuşabileceğiniz diğer kişisel konular gibi, para da farklı olmamalıdır.

İlk adım, paranın kişisel olduğunu ve insanların bu konuda hassas olabileceğini kabul etmek olmalı. Konu para olduğunda herkes akıllı kararlar veremez ve bunları yüksek sesle açıklamak bir tür itiraf gibi olabilir. 

Doğru zaman geldiğinde, çift olarak finansal durumunuzu değerlendirin. Bu, bir tasarruf planı oluşturmak, ortak bir hesap açmak veya paranızı nasıl harcadığınızın (ayrı ayrı veya birlikte) daha fazla farkında olmak anlamına gelebilir.

Bunu bir veya iki ayda bir oturup gözden geçirmek için zaman ayırmak sizi yolda tutabilir ve gelecekteki finansal anlaşmazlıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

2. Birlikte hedefleriniz olsun

Hedefleri kısa, orta ve uzun vadeye bölmek, ilk etapta tasarruf etmenin ne kadar süreceğini belirler. Ortak finansal geleceğiniz için en önemli hedeflere öncelik vermeyi düşünün. Bu, kredi kartı borcunu ödemek, araba satın almak veya hatta bir ev satın almak anlamına gelebilir. Aynı zamanda, her birinizin sahip olabileceği olumsuz para alışkanlıklarını tartışmak için iyi bir fırsat.

Oradan, fonları uzun vadeli hedeflerinizden ayrı tasarruf havuzlarına yönlendirerek daha yakın vadeli hedeflere geri dönebilirsiniz.

3. Harcama limitleri koyun

Bir ilişkide para görgü kuralları söz konusu olduğunda hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, bireysel finansmanınızın daha büyük, ortak bir finansal hedefe nasıl katkıda bulunduğunu anlamak olabilir.

Partnerinizle konuşun ve her biriniz için her şey için kullanabileceğiniz haftalık veya aylık bir harcama limiti düşünün. Bu, her ikinizin de olağan bütçenizin dışında bireysel harcama yapma özgürlüğüne sahip olmanızı sağlar.

Harcama sınırları, sizin veya eşinizin yoldan çok uzaklaşmasını önlemeye yardımcı olmak için vardır. Şeffaf olun ve kendinizin veya eşinizin harcama alışkanlıklarıyla ilgili endişelerinizi dile getirecek kadar rahat hissedin.

Bununla birlikte, harcamalarınıza bir üst sınır koymak konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, belirli bir miktarın üzerindeki herhangi bir satın alma konusunu görüşmek üzere bir anlaşma yapmak, sağlıklı bir güven düzeyi oluşturabilir.

4. Ortak bir hesap açın

Bu kesinlikle bazı insanlar için zordur. Ve ertelerler… Ama bir dinleyin!

Günlük harcamalar (bakkaliye, kira, faturalar vb.) söz konusu olduğunda, ortak bir hesaba sahip olmak, sonraki sorunları azaltmanın basit ve etkili bir yolu olabilir. Hangi satın alımlara kimin para harcadığını takip etmekte veya çok sayfalı bir e-tabloyu kuruşa kadar takip etmekte zorlanıyorsanız, ortak bir hesabın çok yardımcı olma ihtimali var. Hem siz hem de eşiniz, her ödeme döngüsünde hesaba sabit bir miktar aktarmaya karar verebilirsiniz. 

Bir hesabı paylaşmak, paylaşılan harcamalarınızla ilişkili finansal maliyetleri paylaşmanın bir yolundan başka bir şey olmak zorunda değildir. Bu, ödenmesi gereken önemli faturalar söz konusu olduğunda size yardımcı olabilir ve kimin katkıda bulunup bulunmadığına ilişkin deftere başvurmayı kolaylaştırır.

Sonuç olarak, finansal anlaşmazlıklardan kaçınmak için sizin ve eşinizin finans konusunda aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak çok önemli olabilir. Finansal koşullarınız ne olursa olsun para görgü kurallarınızın saygılı olduğundan emin olun. Para ilişkileri bozabilir, bu nedenle finansal hedeflerinize ulaşmak için ekip olarak birlikte çalışmaya çalışın.

 

Sizden Gelenler: Döngüden Nasıl Çıkarım?Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde elinde vadesi gelmemiş çok sayıda çek olan ve ödemelerinde sıkıntı yaşayan Ethem'in sorusunu cevapladı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store