Sizden Gelenler: Çözüme Odaklanın

Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde bitmek bilmeyen borçlarından yorgun düşen Sevgi'nin sorusunu yanıtladı!

SORU: Toplamda 200 bin TL borcum var. Aile gelirimiz aylık 19 bin TL. Her ay 7 bin TL kredi borcu ödüyoruz ama bir türlü bitmiyor. Yoruldum artık. Nasıl biter bu borçlar?

Sevgi

CEVAP: Güzel bir geliriniz var ama aylık borç ödemeniz gelirinizin 1/3’ünden fazlasına denk geliyor. O zaman şu soruları cevaplayın:

  • Borçlar neden oluştu? Önce bunlara bakın. Sebep ‘Olmasa da olur’ harcamalar mı? Öyleyse hemen bu harcamaları durdurun. Böyle gelmiş böyle gidecek demeyin. Çözüme odaklanın.
  • Tek tek nerelere borcunuz olduğunu listeleyin. Kredi, kredi kartı, elden alınan borç gibi.
  • Varlıklarınız neler? (Ev, araba, arsa, nakit...) Onları da listeleyin ki sahip olduklarınızı görmek güç versin.
  • Bir süre için istek harcamalarını durdurun borç kapatmaya öncelik verin. Kredi kartı kullanımına ara verebilirsiniz. Karar sizin. Yeter ki planlı ve kararlı olun.
  • Finansal hedeflerinize ulaşırken size yol arkadaşı olacak uygulamam Moneye’yi indirin. Ücretsiz.

Sizden Gelenler: Ortak Hedef BelirleyinÖzlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde düğünden kalan borcu olan fakat eşiyle birlikte ev ve araba almak için ne yapması gerektiğini soran Canan'ın sorusunu yanıtladı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store