Sizden Gelenler: BES’ten Çıkıyorum

Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde BES'ten çıkmak isteyen Gündüz'ün sorusunu yanıtladı!

SORU: Otomatik BES’e geçen sene martta girdim. Mayısta çıkmak istedim. 750 TL yatırdım ve iki aylık cayma sürem geçti. Bana iade yapılmayacağı söylendi. Doğru mu?

Gündüz

CEVAP: İki aylık başlangıç süresinde veya daha sonra sistemden ayrılabilir, birikimlerini ve getirilerini alabilirsin. Emeklilik şirketin fon toplam gider kesintisi yapabilir ve üç yılı tamamlamadığın için devlet katkısından faydalanamazsın. Devlet katkısı avantajının yanı sıra çalışanlara, sisteme girişte bir defaya mahsus 1.000 TL ek devlet katkısı sağlanıyor.

Hesabına bu 1.000 TL yatırıldıktan sonra mı ayrılmaya karar verdin? Eğer öyleyse bir daha bu devlet katkısına hak kazanamazsın. Ancak başlangıç devlet katkısı yansıtılmadan çıkarsan ve ileride kendi isteğinle ya da işyeri değişikliği nedeniyle tekrar sisteme girersen yine başlangıç devlet katkısını yeniden hak edebilirsin. Son karar senin.

Sizden Gelenler: Çözüme OdaklanınÖzlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde bitmek bilmeyen borçlarından yorgun düşen Sevgi'nin sorusunu yanıtladı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store