Evim değerlendi, satıp faize mi yatırsam?

Özlem Denizmen, değerlenen evini satıp parasını faize yatırmak isteyen İsmail Bey'in sorusunu yanıtladı.

SORU: 15 sene önce 400 bin liraya aldığım evin şu anki değeri 1 milyon 600 bin lira. Değeri yükseldiğinden dolayı evi satıp parayı faize yatırsam mı?

Erdal

CEVAP: Ev mi faiz mi diyorsun? Ben al-sat kararlarınıza karışmam. Bu evi yatırım amaçlı aldıysan kira getirisi nasıl? Değeri artmış, daha artar mı? Aldığın bölge gelişime açık mı? Paranın bankada durması mı yoksa evinin olması mı sana huzur verecek? Bu soruları cevapla, son karar senin. Eğer evi satarsan, paranı kendi risk algına uygun farklı yatırım araçlarında (uzmana danışıp, sepet yapıp) değerlendir.

DİKKAT!

Paranın tamamını aynı yatırım aracında değerlendirirsen bağımlı kalırsın. Ama örneğin biraz döviz, biraz altın, biraz hisse, biraz fon alırsan, az bir de kripto... Biri düşerken diğeri çıkabilir böylece senin de tansiyonun düşmez. Uzmana danış. 1 milyon 600 bin lira büyük para.

 

Paranıza Nasıl Para Katarsınız? Paranıza para katmak için hangi önemli adımları atmalısınız? Burada size paranızı nasıl hızla büyüteceğinizi söylemeyeceğiz. Bunun yerine, zaman içinde refah elde etmenize gerçekten yardımcı olacak pratik ipuçları vereceğiz.

 

Etiketler kredi borcu faiz ev
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store