Paranıza Nasıl Para Katarsınız?

Paranıza para katmak için hangi önemli adımları atmalısınız? Burada size paranızı nasıl hızla büyüteceğinizi söylemeyeceğiz. Bunun yerine, zaman içinde refah elde etmenize gerçekten yardımcı olacak pratik ipuçları vereceğiz.

Herkesin para durumu farklı ama hemen hemen hepimizin ortak bir yanı var. Kim olursanız olun, paranıza nasıl para katacağınız konusunda düşünceler ve istekler aynı.

Peki paranıza para katmak için hangi önemli adımları atmalısınız? Burada size paranızı nasıl hızla büyüteceğinizi söylemeyeceğiz. Bunun yerine, zaman içinde refah elde etmenize gerçekten yardımcı olacak pratik ipuçları vereceğiz.

“Parama para katmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” gibi bir şey aklınızdan geçiyorsa, doğru yerdesiniz. 

1. Acil durum fonu başlatın

Paranıza nasıl para katacağınızı düşünmeye başlamadan önce, birikimlerinizi düşünmelisiniz. Özellikle, acil durum ve birikim hesabı oluşturmayı…  

Acil durum hesabı, beklenmedik durumlar için nakit para biriktirdiğiniz fondur. 

Acil durum fonuna sahip olmak, paranıza para katmak için çok önemli adım. Çünkü acil bir durum meydana geldiğinde, faydalanmak için kenara para ayırmak isteyeceksiniz.

2. Finansal hedefler belirleyin

Ne istediğinizi bilmiyorsanız, hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz. Benzer şekilde, üzerinde çalışacak bir şeyiniz yoksa finansal hedeflerinize ulaşmak zorlaşır. Amacınız paranızı büyütmekse, onu neden büyütmek istediğinizi tam olarak bilmenize yardımcı olur.

Finansal hedefleriniz neler? İhtiyaçlarınızı ve neye doğru çalışmak istediğinizi düşünün. Bir ev için peşinat ödemek için bir kenara para ayırmak ister misiniz? İş kurmak için birikim yapıyor musunuz? Seyahat fonu mu? Çocuklarınız için eğitim? Emeklilik?

Bu hedeflerin tümü (ve daha fazlası), insanların istediklerini söyledikleri ortak şeyler, ancak pek çoğu oturup bunları gerçekleştirmek için zaman ayırmaz. Paranızı tam olarak ne için istediğinizi belirlediğinizde, büyümesine yardımcı olacak araçları yerine koymak için daha iyi bir zihniyete sahip olacaksınız.

3. Zihniyetinizi değiştirin

Zihniyetten bahsetmişken, hedeflerinizi öğrendikten sonra, para zihniyetinizi yükseltmenin zamanı geldi. İlk olarak finansal hedeflerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen şeyin ne olduğunu belirleyin. Paranızı nasıl büyüteceğinizi bulmak söz konusu olduğunda stres sahip olabileceğiniz en büyük engellerden biri.

Pek çok kişinin kişisel finans konusunda olduğu gibi, bir şeyde yeniyseniz, stres tamamen anlaşılabilir bir duygu. Stresi yenmenin en iyi yollarından biri eğitim.

Kendinizi stres yaptığınız konu hakkında eğittikten sonra, başlamak için yine de zorlamanız gerekecek. İlk adımı attığınızda, bu finansal konuların hiçbirinin o kadar da stres dolu olmadığını göreceksiniz.

Yapmanız gereken başka bir zihniyet değişikliği mi? Büyümenin bir gecede gerçekleşmesi bekleniyor. Tek gecede zengin olma hikayelerini duyuyoruz, ancak bunun olması pek mümkün değil. Paranızı nasıl hızlı bir şekilde büyüteceğinizi öğrenmeyi umuyorsanız, doğru şeyi aramıyorsunuz demektir.

Paranıza para katmanın zaman alacağını anlayın. Yavaş yavaş ilerleyin…

4. Bütçe belirleyin ve buna bağlı kalın

Tam olarak ne kadar para kazandığınızı ve tam olarak ne kadar harcadığınızı bilmek finansal büyümenin anahtarlarından biridir. Bunu yapmanın en iyi yolu bütçe belirleyip, ona bağlı kalmaktır.  

Paranızı kontrol etmek, onunla ne yaptığınızı anlamakla başlar. 

5. Borcunuzu ödeyin

Başınızın üzerinde asılı duran (ve muhtemelen aylık olarak artan) borçla, paranızı nasıl büyütebileceğinizi hayal etmek zor olabilir. Ama kesinlikle yapılabilir. İlk adım borcunuzu ödemek için plan yapın.

Borcunuzu ödeyerek, faiz ödemelerine harcadığınız para miktarını azaltacak ve piyasaya yatırım yapmak veya kendinize yatırım yapmak gibi paranızı büyütmek için daha fazla paraya sahip olacaksınız.

6. Daha fazla kazanın

Paranıza para katmak onu büyütmek istiyorsanız daha fazla kazanmak en iyi yaklaşımlardan biri. 

7. Yatırım yapın, yatırım yapın, yatırım yapın!

Son olarak, paranızın zaman içinde büyüdüğünü görmek istiyorsanız, cevabı; sabır ve yatırımın birleşimidir.

Paranıza nasıl para katacağınızı ne kadar erken öğrenirseniz, o kadar büyük bir büyüme göreceksiniz. Ne yazık ki finansal okuryazarlık okullarda eğitim olarak verilmiyor. Neyse ki, paranızı nasıl hızlı bir şekilde büyüteceğinizi öğrenmek için asla geç değil. Bu ipuçlarından bazılarını uyguladıkça zaman içinde para durumunuzu nasıl değiştirebileceğinizi göreceksiniz.

 

Zihniyetinizi Değiştirerek Zor Durumların Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?Hedeflerinize ulaşabilmenin mutlak en önemli kısmı, doğru zihniyete sahip olmayı gerektirir. Peki zihniyetinizi değiştirerek finansal olarak zor durumların üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store