Borçlar Nasıl Bitecek?

Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinden ‘Ev mi araba mı alsak?’ diye soran yeni evli çifte, ‘Ne yapsak da borçlar bitmiyor’ diyen aileye sesleniyor!

‘Ev mi araba mı alsak?’ diye soran yeni evli çift, ‘Ne yapsak da borçlar bitmiyor’ diyen aile. Bugün söz sizde. Haydi siz sorun ben yanıtlayayım.

İLK ARABAM

SORU: 21 yaşındayım. 4 bin TL maaşım, 37 bin TL birikimim var, ilk arabamı almak istiyorum. Alacağım arabanın fiyatı 150 bin TL, 13 bin TL ailem verecek, 100 bin TL taşıt kredisi kullanacağım. Sizce öderken sorun yaşar mıyım?

Hakan

CEVAP: Genç yaşında böyle birikim yapman harika. Tebrik ederim. Ama sana birkaç sorum var:

  • 150 bin TL’lik o arabayı alman şart mı?
  • Gelirinin garantisi var mı ?
  • Arabayı aldıktan sonra karşına çıkacak masrafları düşündün mü?
  • Yakıt, sigortalar, MTV, park ve tamir giderleri için bütçende yer olacak mı?
  • Bütün birikimini arabanın peşinatına ayırıp sonra da bu genç yaşında bu kadar borç yükü almak seni mutlu edecek mi? 100 bin TL, 60 ay vadeli kredi kullanınca aylık kredi ödemen 2.820 TL olur, bu da gelirinin yüzde 70’i. 150 bin liralık araba için 100 bin TL krediye ben RET veriyorum. Aylık toplam borç ödemen gelirinin dörtte birini yani 1.000 TL’yi geçmesin ki huzurun kaçmasın.

Onun Arabası Var Mı?Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde; “Sıfır otomobil almak için doğru zaman mı? Araç alırken, satarken nelere dikkat etmeli? Kredi alırken ne yapmalısınız?'' gibi soruların cevaplarına yer verdi!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store