Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri

Buralar gezginlerin çok iyi bildiği, popüler yerlerdir. Bilmeyenler de olabilir aranızda, söyleyeyim, İtalya’nın Napoli’sinden yola çıkıp konaklayacağınız yere doğru yol alırsınız. Sonrasında planladığınız gibi devam edersiniz.

Buralar gezginlerin çok iyi bildiği, popüler yerlerdir. Bilmeyenler de olabilir aranızda, söyleyeyim, İtalya’nın Napoli’sinden yola çıkıp konaklayacağınız yere doğru yol alırsınız. Sonrasında planladığınız gibi devam edersiniz.

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 0

Tur operatörleri ile gidiyorsanız yazdıklarımı okumasanız da olu. Zira ekstra geziler hariç tur parasını peşin ödemişsinizdir ve planlamalar yapılmıştır sizin için... Sizi Napoli Hava Limanında otobüs bekliyordur. Tur rehberini takip eder, binersiniz otobüse etrafınıza baka baka... Bir de bir bakarsınız otele gelmişsinizdir.

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 1

Amalfi sahilleri - Ravello Tepelerinden Görünüm / 28.04.2018

Fotoğraf: Fethi Denizmen 

Genelde uçaklar erken saatte kalktığından ve saat farkından otele giriş saati genelde 13 ila 14 arasıdır. Panoramik tur da atarsınız otobüsten çıkmadan vakit doldurmak için. Fiyata dahil listesinde vardır panoramik şehir turu. Otobüste de sorar rehber ekstra turlara iştirak etmek isteyenler şu kadar ücret ödeyecek diye. Ya da önceden gezi programınızda ücrete dahil değil listesinden bilgi edinmişsinizdir. Ekstra turlarda sabah kahvaltınızı erkenden ve hızlıca yapmanız da gerekebilir.   

Şayet gezinizi kendiniz planlıyorsanız iyi bir ön çalışma yapmanız gerekebilir. Tabii keyif alıyorsanız. Bu araştırmalarınız biraz kişiliğinize biraz da ayırabileceğiniz zamana bağlı.

Genellemeden sonra gelelim özele, yani İtalya’nın bu gözde sahillerini gezmeye.

Zamanlama: Yaz gezilerinde okulların kapanış ve açılışlarına göre zamanı belirlerim. Yazlık yer, bir de dünyanın gözdesi ise özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok kalabalık olacağı kesindir. Fiyatı arz talep belirler, talep arttıkça fiyatlar da yükselir. Yalnız konaklama da değil, her yerde! Üstelik yer bulma sorunları da beraberinde. Okullar kapanmadan önce, yani mayıs sonu haziran başları gibi ya da okullar açıldıktan sonra eylül sonlarında. Yazlık yerde iklim de deniz de güzeldir genelde belirttiğim zamanlarda.

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 2

28 Nisan.2018 / Sahillerinde Açık Bir Plaj 

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Uçak: Kalacağınız süre tarih aralığı tespitinden sonra ilk iş uygun uçak bulma. Genelde gidiş dönüş hafta arası tercihen 'Salı, Çarşamba ve Perşembe' günleri daha rahat oluyor. Malum fiyat ve arz talep ilişkisi hep göz önünde tutulmalıdır. Uçak şirketleri, özellikle THY daha kış aylarından promosyonlu bilet imkanları sunmaktadır. Takip etmekte araştırmakta fayda var. Bilet aldın mı, kesinleştirdin mi, içine bir rahatlık gelir, mutluluk hormonların bedenini sarmalamaya başlar. Uçuş süresi 2 saat 15 dakika. 

Tercihe ve bulunacak kampanyalı bilete (THY, Pegasus) göre İstanbul- Roma, Roma- Napoli trenle yapılabilir. (Roma- Napoli yolu 250 km)

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 3

Yamaçlı Sahiller 

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Konaklama: Bütçeye en uygun konaklama için tercih ettiğim kasaba “ Piano Di Sorrento” (  Piano di Sorrento - YouTube ) olmuştur. Kaldığımız butik otel “ Hotel Soleluna” 8 odası, uygun bütçesi, oda ambiyansı, temizliği, personeli ve konumu olarak memnuniyet verici. Tren istasyonuna da yürüyüş mesafesinde. Başka butik otellerde mevcut, zaten küçük sakin bir kasaba. Tabii zevkler, herkese göre değişir.  

Konaklama yerinin konumu çok önemli. Genelde ilk tercihim tren ve metro istasyon yakınlığı. Ya da önünden tramvay, otobüs geçiyor olması. Özellikle büyük şehirlerde merkeze yakın yerler uç fiyatlarda ve çok kalabalık olabiliyor. 

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 4

Piano di Sorrento | ITALY Magazine

Neden Piano Di Sorrento’nun bendeki cevabı daha önceki deneyimlerimin ötesinde, konumu, sakinliği, yeme içme konusunda gayet makul ve leziz oluşu, ya da alışkanlık diyelim.  Amalfi, Positano, Sorrento ve dahi Capri adası çok bilinen, en popüler yerler, çok kalabalıklar, fiyatların da talebin yüksek olduğu yerlerde satıcı tarafından belirlenmiş olması.

Piano di Sorrento’da Müze de gezebilirsiniz :

 Art Bonus - Museo archeologico Georges Vallet del Polo museale della Campania

Via Ripa di Cassano üzeribdeki Villa Fondi di Sangro’nun odalarında Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.Tarih öncesi evreye ait mağaralar, yerleşim yerleri, Gauda kültürü, Sorrento’nun arkaik ve klasik nekropolü, Surrentim kentinin oluşumu görülebilir.

Victorya döneminin şaire Robert Browning, (1812 Londra- 1889 Venedik ) bir süre bu kasabada kalmış ve “ The English man in Italy (İtalya’da bir İngiliz) şiirinde kırsal bölgeyi ve Sorrento’nun diğer kesimlerini anlatmıştır

Trenle beş dakika ötede Sorrento tam bir şehir görünümünde, fiyatlarda her anlamda ona göre nispeten yüksek. Trene bin, en ucuz, Napoli’ye ya da güzergahta seçtiklerin de in gez. Tabii ki akılcı olarak gastronomi keyifleri de yapılabilmelidir bu güzel sahillerde. 

 Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 5

Vico Equense / 2 Mayıs 2018   

Fotoğraf: Fethi Denizmen      

Piano di Sorrento’dan trenle beş dakika 1-2 euro civarıydı. Boş vaktinizde ters yön yapalım deyip, Napoli trenine binerseniz. Dondurmacısının önünde gençleri kuyrukta görünce bizde sıraya girdik.  

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 6

Vico Equense Sokaklarında

Konaklama için Sorrento’da düşünülebilir, canlılığı, alternatif fazlalığı, limanında her istikamete giden deniz vasıtaları, tren istasyonu. Tabii bütçe biraz kabarabilir, göz gördüğünü ister, malum!

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 7

Sorrento Caddelerinde… 2 Mayıs 2018 

Fotoğraf: Güven Tangöze

Napoli Hava Limanı / Piano di Sorrento Transfer

Mesafe yaklaşık 50 km. Arazi yapısı fotoğraflardan görüleceği üzere geniş yollara müsait değil, yüksek yerlerde dar alanlarda. İtalyanların deyimi ile 'piano piano' yani yavaş yavaş.  

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 8

Bir limanda kalkış beklerken

Taksi seçeneği rahat ve kolay. Malum iktisat ilminin kurallarından biridirnimet eşittir külfet. Bin taksiye in otelin önünde. Tercih rahatlıkla bütçe arasında. Otobüs de seçenekler arasında, etrafa baka baka, eğlenceli bir gezi olabilir. Mamafih dört kişi iseniz belki bütçeyi biraz taksi için zorlayabilirsiniz. Bu bölge de taksileri ve deniz yolu ulaşımı fiyatları oldukça yüksek. Örneğin Napoli Hava Limanı - Pİano di Sorrento taksi100 euro civarı. Otobüs 10-15 euro arası kişi başı,  tren ise 4 euro gibi.

Hava Limanından kalkan Napoli tren istasyonu (Garibaldi) otobüsü ve devamında tren ile Piano di Sorrento ( veya Sorrento ) toplam kişi başı 8-10 euro civarı. İyi araştırma ve çalışma ister, minimum maliyet ile maksimum fayda sağlamak için.

Curreri Viaggi shuttle/otobüs servisi en iyi seçim gibi duruyor. Kolay ve hava limnına yakın. Piano di Sorrento Piazza Cota merkezde inebilirsiniz.

Tren: Diğer seçenek otobüsle Napoli Garibaldi tren istasyonuna gidip, trenle Piano di Sorrento istasyonunda inmek, yaklaşık bir saat.  Hava limanı Napoli tren istasyonuna çok yakın, 3 km, otobüsle 10, taksi ile 5 dakika. Dört kişi iseniz, iki çift mesela, alternatif maliyetlere bakmak gerek. Bir başka seçenekte deniz yolu, Napoli limandan Sorrento’ya feribotla. Sorrento limanında ya taksi ya shuttle ile devam.

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 9

Positano 28.04.2018 

Fotoğraf: Güven Tangöze

Trenle yolculuklar göreceli olarak çok daha uygun bütçeli ve süratli.

Oteliniz nerede ise pek taksi istemeye yanaşmayın, kaç para diye sorduğunuzda vardığınız yerde şaşırabilirsiniz! Diyelim 5 km lik bir mesafe (dar yollarda 10-15 dakika) otele taksi çağırdınız ( New York Manhattan gibi önünüzden taksiler akmamakta, pek de görünmüyorlar zaten ) 35-40 euro dikkate alabilirsiniz.

Araba kiralamakta, hatta daha Napoli varış öncesinden, akılcı kolay gibi gelebilir ( bütçe hesabı gerek) ama bu anlattıklarımdan sonra, gezilecek görmek isteyeceğiniz çok yer, ama hem yollar dar, mevsimine göre park için arabayı cebinizde taşımak da gerekebilir. Tabii bu benin gözlemlerime dayalı şahsi fikrim.

Sorrento – Amalfi Sahilleri Ulaşım

Sahilin popüler güzellikleri; Sorrento, Positano ve Amalfi. Başka yerlerde keşfederseniz tadını çıkartırsınız. Minori, Maiori, Atrani ve Ravello gibi küçük sakin yerler. Kıvrımlı yollarında kıyı şeridinin gezmesi de değişik oluyor fiziki özellikleri nedeniyle.

İki seçenek mevcut; otobüs ve deniz yolu. (feribot, seabus)

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 10

Otobüsle (Sitabus.it - Informations on bus, autobus and trasports.) ulaşım bütçeye en makul ve uygun.

Deniz yolu ile ulaşım hızlı ama göreceli olarak fiyatlar mevsime göre biraz uçuk. Capri adasına gitmek isterseniz zorunlu deniz yolu tabii ki, en kısa mesafe olmasına rağmen en yüksek fiyatlı, Napoli limanı en uzun mesafede ama en ucuz.  Ortalama olarak Sorrento limanı kalkışlı ( Port of Sorrento) ferry fiyatları tek yön bir kişi Positano ve Amalfi 18-20 euro, Capri 25-28 euro, Napoli 15 euro civarında.

İstanbul’un da adaları var, ulaşmak sadece 1 yazı ile bir Euro. Önemli olan marka olabilmek, bunun içinde sunulacak hizmetler, eğlence imkanları, restoranlar, publar, kafeler, ulaşım, konaklama, turistin aradığı her türlü yiyecek içeceği bulabilme, güven duygusu, ödediği fiyatla aldığı arasında da uygunluk, dürüstlük olmalı. Pahalı kelimesi göreceli de olabiliyor neye göre, kime göre. Capri 20 dakika (Sorrento kalkışlı), giden ne ödeyeceğini bildiği halde “once in life” ( hayatta bir kez) diyor gidiyor ödüyor, dünyanın gördüğünü, çocukluğundan beri duyduğunu, ben de gördüm yaşadım demenin mutluluğu ile dönüyor.     

Tren ve özellikle otobüsler için günlük ring biletleri de sorun araştırın, çok daha ucuza gelebiliyor. En iyi bilgiyi öğrenme yere kaldığınız otel resepsiyon, concierge.

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 11Capri – Dar Sokaklarından Birinde / 27 Nisan 2018 

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Uygun bütçe ile Sorrento ve Amalfi sahilleri resim: 12

Capri Adası. Daracık Yollardan Bir Başka Görüntü. 

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Bir şeye daha dikkat çekmek isterim. Buraları yamaçlı, döne döne tırmanmalı, otobüsler yamaçlarda, deniz otobüsleri ise limanlarda bırakıyor.

Adalar: Capri, Ischia ve Procida

Gelmişken buralara Capri Adasına da gidelim derseniz ilave bir bütçe gerekebilir tabii ada da neler yapacağınıza bağlı olarak, yeme içme gezme… Hani aksilik olur göremeden dönmedik dememeniz için harika bir videıo size: Island of Capri, Italy in 4K Ultra HD - YouTube

Ischia Adası : Biraz uzun ama meraklısına Ayhan Sicimoğlu tanıtımı ile Ayhan Sicimoğlu ile RENKLER - Ischia Adası - YouTube

Procida Adası : Tipik İtalyan Procida Island, Italy | Travel video 2020 - YouTube 

Bu linkten çok detaylı bölge hakkında genel bilgiler elde edebilirsiniz

Sorrento Gezi Rehberi ile Tüm Güney İtalya Sahil Kasabalarını Keşfedin!.. (yolaski.com)

Seyahat dönüşü “Doymadım doyamadım gezmelere seni ben...'' diye şarkı da mırıldanabilirsiniz! Keyifli gezmeler...

 

7 Temmuz 2021

Heybeliada

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Pınar Özdemir
Seyahat yazılarınızı okurken kendimi oradaymış gibi hayal ediyorum ve bir an önce gitmeyi arzu ediyorum. Umarım tüm yazdığınız yerlere gitme fırsatımız olur. Kaleminize sağlık...
Mediha Özgül Güner
Unutamadığım gezimiz Amalfi kuyıları biz turla gitmiştik çok memnun kaldık ne güzel anlatmışsın o dantel gibi sahilleri Sorentoda çok güzel bir otelde kalmıştık hele bahçedeki balkondan kıyıları seyretmeye doyamıyorduk Amalfi’debir dondurma yedim hala tadı damağımda otobüsün camından kıyıların güzelliğine bakmaya doyulmuyor Capri apayrı tabiat ve şıklık zenginlik muhteşem sanki filim seyrediyor gibiydik güzellikleri hatırlattığın için sağol Fethi sevgiler
Mediha Özgül Güner
Unutamadığım gezimiz Amalfi kuyıları biz turla gitmiştik çok memnun kaldık ne güzel anlatmışsın o dantel gibi sahilleri Sorentoda çok güzel bir otelde kalmıştık hele bahçedeki balkondan kıyıları seyretmeye doyamıyorduk Amalfi’debir dondurma yedim hala tadı damağımda otobüsün camından kıyıların güzelliğine bakmaya doyulmuyor Capri apayrı tabiat ve şıklık zenginlik muhteşem sanki filim seyrediyor gibiydik güzellikleri hatırlattığın için sağol Fethi sevgiler
Ethel Hazar
An itibari ile oralara isinlandim.tesekkurler Fethi Denizmen
Güven Tangöze
Üzerinden üç sene geçti bu seyahatimizin ve sen yazdıklarınla yine o günlere döndürdün bizi.Unutamadığım seyahatlerimizden biri Piano di Sorrento. Unutamadığım meşhur "limon bahçeleri" ve tadına doyamadığımız "lemoncello" içkisi. Çok gîzel anıları tazelemişsin ve bu kadar detayları hatırlaman takdir-i şayan Fethi'ciğim. İnşallah bu illet pandemi biter ve yine yeni ufuklara hep birlilte yelkem açarız. Sağlıcakla can kardeşim.
Cemal Çalımer
Yazı ve anlatılar büyük bir profesyonellik içeriyor hele ki fotoğraflar... kutlarım
Ekrem Ülkü
Çok teşekkürler Fethi, çok ayrıntılı ve güzel bir yazı. İmrendim, ilk fırsatta...
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER