Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır

Muhteşem güzelliğim var, asırlar boyu görülmeye değer bir sanat eseriyim. Ancak dünyaca tanınmak için sıra dışı bir şey yapmalıydım, yaptım da! Eğdim biraz kendimi, adıma Lening Tower dediler. Artık sadece Toskana’nın değil, dünyanın mirası oldum.

Güncelleme:

Farklı olursa fark yaratır. Kule bile olsa!

Muhteşem güzelliğim var, asırlar boyu görülmeye değer bir sanat eseriyim. Ancak dünyaca tanınmak için sıra dışı bir şey yapmalıydım, yaptım da! Eğdim biraz kendimi, adıma Lening Tower dediler. Artık sadece Toskana’nın değil, dünyanın mirası oldum.

Asırlar sonra Eğik Kule'den değil de ineklerden ilham alan Prof. Dr. Arman Kırım, inek mor olunca fark edilir edilmesine de akıllısı lazım diye yola çıkaraktan “Mor İneğin Akıllısı’’ kitabını yazmış. Kitabında farklı olmak için der ki:

''Kafayı çalıştır, sorgula, gözlem yap, dene, risk al! Eğer çuvallarsan, yılmadan yoluna devam etmeyi bil.''

Pisa Şehri İtalya’nın Toskana (Tuscany) bölgesinde, Arno Nehri’nin alüvyonlu ovasında, Floransa’nın 80 km batısında yer almakta. 15’inci yüzyıla kadar deniz kenarında bulunan şehir nehir tarafından biriken alüvyonlarla kıyı şeridinden yaklaşık 10 km içeride kalmıştır.

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 0

Pisa-Floransa Pontedera-Empoli yolu ile daha kısa, otobüsler de bu yolu kullanıyor. Lucca yolu ile giderseniz 15 kilometre kadar fazla ama Lucca da görülmeye değer (Rönesans döneminden kalma iyi korunmuş surları ile meşhur Toskana Bölgesinin önemli şehirlerinden biri). Floransa’ya trenle de gidilebilir yaklaşık bir saat.

Pisa 11'inci yüzyıl ile 14'üncü yüzyıl arasında İtalya yarımadasının en güçlü 4 deniz Cumhuriyetlerinden biri olarak (diğerleri Ceneviz Cumhuriyeti, Venedik Cumhuriyeti ve Amalfi) tarihe geçmiştir. Ayrıca Pisa ünlü bilim adamı Galileo Galilei'nin yaşamış olduğu kenttir.

Torre Pendente di Pisa (Eğik Pisa Kulesi) Orta Çağ eseri olup temellerinin oturmasıyla dikeyden 5,5 derece (yaklaşık 4,5 metre) eğilmesine neden olmasıyla ünlü olmuştur.

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 1

Dünyada 13 adet eğik kule olduğu, bazılarının ise bilerek eğilmiş olduğu bilgisi mevcut.  Fark yaratmak, tanınır olmak kolay değil.

Asırlık dostum Metin Bener ve sevgili eşi Aysel Bener ile yaptığımız bu seyahat sırasında Gas & Heating – Pisa’’ şirketinin ortak iki kardeşten biri olan Mauro Evangelisti’nin daveti ile gittiğimiz Livorno liman şehrindeki (Pisa- Livorno 20 dakika) yemek esnasında kendisi biraz bu kuleden bahsetti bize. Ezcümle dedikleri: “Bu kule eğik olmasa dünyada kimse farkında olmazdı. Ama şimdi milyonlar görmeye geliyor. On sene kadar önce eğimi artınca insanların içine girmesi yasaklanmıştı. Uzun yıllar sonra bir formül bulunamayınca, iki sene önce Japonlar gelmiş, zemine bir şeyler yapmışlar ve şimdi herkes içinde dolanabiliyor tepelere kadar!

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 2

Mauro ile Livorno hatırası. Pisa şehri ne kadar yakın, arka planda kule ve Katedral görülebiliyor.

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 3

Gerçekten kuleyi düzeltmek için çok kapsamlı çalışmalar yapılmış ve eğimi en sonunda
4 derecenin altına düşürülmüş. Ancak uzmanlar, Pisa şehrindeki bu kulenin en az 200 yıl
daha eğileceğini söylemekte.

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 4

Pisa Kulesi -  27.05.2014

Foto: Gönül D.

1063-1090 yılları arasında yapılan Pisa Katedrali Pisa kentinin ünlü Mucizeler Meydanı‘nda bulunan ve romanesk mimari eseri olan yapı, şehir Katedrali olarak yapılmış Orta Çağ eseridir. Şehir Katedralinin ana yapısından ayrı bir şekilde inşasına 1173 de başlanan Pisa Kulesinin yapımı 1350 yılında tamamlanmıştır. Tamamı 8 katlı ve mermerden olup yüksekliği 56 metre, 294 basamaklı merdivenle çıkılabilmektedir. Kulenin içinde 7 çan mevcut olup her biri ayrı bir nota sesi verir. Yumuşak zemin üzerine yapılmış olması eğilmesine neden olarak gösterilmektedir. Kule giriş ücretli, yanındaki katedrale ise ücretsizdir.

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 5 

Pisa Şehir Katedrali ve Kulesi bir arada görünümü

Foto: Alison Bellino

Bu satırları yazarken birden aklıma bir zamanlar sık sık merdivenlerinden inip çıktığımız Galata Kulesi geldi. Büyüleyici bir Tarihi Yarımada manzarası sunan yapı, 9 katlı, boyu 69,90 metre, içerisindeki merdiven sayısı ise 146’dır. Daha yüksek ama daha az merdiven vardır. 

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 6

Meydan- Floransa

Foto: F.D

Toskana bölgesi her köşe bucağı gezilesi, köylerinde dolaşılası, yeşil sarı tepeleri, çiftlikleri, bağları, şatoları, Orta Çağ ve Rönesans döneminin en güzel sanat eserleri ve daha fazlası tekrar gezmek isteyeceğiniz ayrıcalıklı bir yer. Meraklıysanız Chianti, Montelcino, Montepulciano kasabalarında üreticileri veya üzüm bağlarını ziyaret edip şarap tadımlarına katılabilirsiniz. Frescobaldi Bağları da gezi listenize alınabilir. (Bir Toskana Klasiği: Frescobaldi Bağları | Seturday)

Makarna, peynir trüf mantarı, zeytinyağı, domates restoranların menüsünde rastlayabilirsiniz. Floransa’da florentin eti sormalısınız en iyi nerede diye, tabii meraklısına. Pizzayı belirtmeye zaten gerek yok.

Fethi Denizmen yazdı: Farklı olursa fark yaratır resim: 7 

Floransa'da gün batımı- Arno Nehri / Mayıs 2014 

Foto: F.D

Toskana’ya giderseniz turist değil de gezgin olarak iyi araştırarak pek kimselerin görmediği yerleri keyfinize zevkinize göre keşfetmenizi öneririm.

Türk Hava Yolları direkt uçuşlar başlatmıştı, pandemi nedeni ile ara vermiş olabilirler, aktarmalı ya direkt uçaklar bulunabilir. THY Pisa uçuşları sayfasında şu ifadelerle karşılaşırsınız: (Pisa Gelileo Galilei Hava Limanı (PSA), Pisa, İtalya)

“Dünyanın en popüler turistik kentlerinden biri olan Pisa’da orta çağdan kalan tarihi kent merkezi ve sayısız mimari şaheser göze çarpıyor. Bölgenin çevresinde bulunan kumsallar ve doğal alanlar da kenti eşsiz bir tatil merkezi haline getiriyor. Bavulunuzu hazırlayın, fotoğraf makinenizi unutmayın, Pisa’da yakalanması gereken çok kare var!”

Toskana’nın güzelliklerini ve sanatsal müze gibi şehirlerini dolaşmak için :

Floransa:

Şehrin Minnettar Olduğu Kadın Anna Maria Luisa - Paradurumu.com

Siena:

Silvia’nın İkizleri - Paradurumu.com

16 Temmuz 2021

Heybeliada

Etiketler Fethi Denizmen gezi
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Müfit Yalçınkaya
Ekim 1998 de yaptığımız Floransa-Roma-Venedik seyahatimizde Pisa kulesini de ziyaret etmiştik ... O dönemde içeriye girmek yasaktı , onarım çalışmaları vardı... İtalya , hayran olduğum bir Avrupa şehri... Her şehir ve köyünü ziyaret etmeyi çok arzu ederim ... Torunum İtalyan Lisesi mezunu , onun da yardımı ile inşallah bu projemiz gerçekleşir...
Ergül Güvenç
Pisa Kulesi düşmesin diye onu tutmuşluğum var. Kıyamamıştım öyle bir resmim var, düşünecek olursam. Rahmetli eşimle bayağı gezmişiz, kızımla görmediğim ülkeler hariç meğerse gezmeyi ne çok seviyormuşuz. Sariyer'i çok sevdiğimizden bir yere ayrılamıyorduk, güney tatillerimiz hariç
Çakmak Turgay
Medici ailesinin İstanbul’a armağanı da Bankalar caddesi başlangıcındaki merdivenler