Şehrin Minnettar Olduğu Kadın Anna Maria Luisa

Rönesans’ın doğduğu tarih boyunca İtalya’nın sanat ve kültür kenti olan Floransa sokaklarında dolaştığında hem tarihi yaşıyorsun hem de açık hava müzesi geziyorsun.

Rönesans’ın doğduğu tarih boyunca İtalya’nın sanat ve kültür kenti olan Floransa sokaklarında dolaştığında hem tarihi yaşıyorsun hem de açık hava müzesi geziyorsun.

Hazır buralara gelmişken, müze gezsem diye aklından geçmiyor bile… Zaten kent tıpkı bir müze! Git müzeye Rönesans’ın kalbini dinle deseler, ne gerek var derim. Sokaklarında müze-şehrin kalp atışlarını duyuyorsun diye düşünürüm.

Şehrin Minnettar Olduğu Kadın Anna Maria Luisa resim: 0

Signoria Meydanı- Neptun Heykeli- Vecchio Sarayı  

28.05.2014 / Fotoğraf: Fethi Denizmen

Bugünkü Floransa Medici Ailesinin tüm sanat dallarına verdikleri önem sayesinde tarihi sanatsal konumuna ulaşmıştır. Ailenin sanata olan katkıları; birçok büyük sanatçının doğumuna şahitlik etmekle kalmamış, aynı zamanda Avrupa’yı önemli ölçüde şekillendirmiştir. İtalya tarihi, sanatı ve kültürü için çok önemli olan Medicilerin izleri hala yaşamaktadır.

Sözü nereye getirdiğimi tahin ettiniz sanırım, iki günde ancak gezebileceğiniz, kapısında kuyruklar olan, Medici Ailesinin (15 ve 18’inci yüzyıllar arasında Floransa’da yaşamış güçlü ve etkin bir aile-hanedan) son varisi kadının kente armağan ettiği Uffizi Galerisi’ne.

Şehrin Minnettar Olduğu Kadın Anna Maria Luisa resim: 1

Arno Nehri Floransa- Toskana bölgesinin en uzun nehri. 

28.05.2014/ Fotoğraf: Fethi Denizmen

Uffizi Galerisi, şehrin tam ortasında yer almakta. Kent tarihi ve turistik yerler merkeze yürüme mesafesinde. Galeri Arno Nehri ile Vecchio Sarayı arasında, Signoria Meydanında bulunmakta.

Uffizi Galerisi Toskana Grandükü Francisco (1541-1587) tarafından 1581 yılında bürokratik toplantılar, kent yönetim ve hakimlere ofisleri için tasarlanarak inşa edilmiş. Tasarımı ise Grandük Cosimo tarafından yaşadığı yüzyılın meşhur ressam, mimar ve yazarı olan Giorgio Vasari’ye (1511-1574) yaptırılmış.

Ana binaya ek olarak devlet arşivi olması amacıyla Muhteşem Sekizgen Platform ise (Tribuna ottogonale) 1584 yılında Vasari’nin halefi İtalyan tasarımcı mimar Bernardo  Bountalenti ( 1531-1608 )  tarafından inşa edilmiş.

Saymakla bitmez değerli resimler, heykeller, tarihi objelerle dolu bu sanat galerisinde Michelangelo (1475-1564), Sandro Boticelli (1445-1510), Leonardo Da Vinci (1452-1519), Raffaello Sanzio (1483-1520) gibi sanatçıların da eserlerini de görmek mümkün. Sonraki yıllarda Rembrandt, Valazquez gibi sanatçıların da eserleri sergilenmeye başlamış.

Şehrin Minnettar Olduğu Kadın Anna Maria Luisa resim: 2

Uffizi Galeri- The Tribune (1581 ve 1583 yılları arasında Mimar Bernardo Buontalenti tarafından Grandük ’ün mücevherlerini ve süslemelerini korumak için Francesco I Dei Medici tarafından gerçekleştirildi.)

Artworks | Architecture | The Uffizi | Uffizi Galleries

Bugün Uffizi Galerisi, Floransa’nın en popüler turistik yerlerinden biri. Her yıl üç milyona yakın ziyaretçiyi ağırlayarak İtalya’nın en çok ziyaret edilen sanat galerisi haline gelmiş.

13. yüzyıldan 20. Yüzyıla batı resminin en çarpıcı eserlerinden oluşan koleksiyonu bu linkten izlenebilir. Onlarca, belki de fazlası, son derece harika tabloları görebilirsiniz. 

Artworks | Painting | The Uffizi | Uffizi Galleries

 Şehrin Minnettar Olduğu Kadın Anna Maria Luisa resim: 3

Anna Maria Luisa Dei Medici 

ArteLeonardo School - Florence, Italy - - Anna Maria Luisa de Medici's legacy

11 Ağustos 1667, Pitti Sarayı - 18 Şubat 1743/ Floransa

Eşi: Johann Wilhelm, Elector Palatine (e. 1691–1716),

Kardeşleri: Gian Gastone de' Medici, Ferdinando de' Medici

Ebeveynleri: Cosimo III de' Medici, Grand Duke of Tuscany, Marguerite Louise d'Orléans 

Medici Hanedanı Toskana Grandükalığı, III. Cosimo zamanında ekonomik anlamda sıkıntılı bir döneme girer ve toparlanamaz bir hale gelir. Aile son Dük olan Gian Gastone’un 1737 yılında vefatına kadar varlıklarını Toskana’da devam ettirmiş.   

III.Cosimo’nun iki oğlundan grandük olabilecek torun sahibi olmaması nedeni ile yaklaşık dört yüzyıla yakın Toskana’da hükümranlığı süren hanedanın sonu gelmiş olur.

Aileye ait saraylar, galeriler, hazineler ve tüm sanat eserleri bugün hala Floransa’da bulunuyorsa bunu bir kadına borçlu. Her 18 Şubat günü Floransa Kenti sanat mirasının kurtarılmasını borçlu olduğu çok özel bir kadını kutlamakta; Anna Maria Luisa Dei Medici.

Medici Hanedanının son varisi, Casimo III ‘nun tek kızı, Anna Maria Luisa (1667-1743) kardeşi Gian Gastone’un 1737 yılında ölümü üzerine miras aldığı Medici Hanedanının, Uffizi Galerisindekiler dahil, ailenin tüm sanat koleksiyonunu, Pitti Sarayı ve villarını, Toskana’nın Paletine hazinelerinin tamamından feragat eden anlaşmaya imza atarak Floransa’dan ayrılır.

Gastone’un ardından Toskana bir dönem krallık ile yönetilmiş ve Avusturya İmparatoriçesi Maira Theresia’nın oğlu Peter Leopold Floransa topraklarını ele geçirmiş ve 1769 yılında galeriyi halka açık bir müze haline getirmiş.

Anna Maria, Cosimo III ve Margherita Luisa d’Orleans’ın kızıydı. Mutsuz bir evlilik yaşayan bu çiftin iki de oğlu olmuştu; Ferdinando ve Gian Gastone.

Anna Maria edebiyat, sanat ve müziği seven çok zeki bir kızdı ve daha 16 yaşında iken Latince ve modern Avrupa dillerini öğrenmiş.

24 Yaşında Elektor Palatine (otonom bir bölgede soylu manasında) Johann Wilhelm ile evlenerek Düsseldorf’ta yaşadı. Ancak evliliğinden Medici hanedana varis olabilecek çocukları olmadı. Sanatla aktif olarak ilgilenen Anna Maria, Almanya’da yaşarken, Floransa ile Düsseldorf arasında sanatsal alışverişi kolaylaştırdı ve birçok resim aldı.

Kocasının ölümünden sonra 1717’de Floransa’ya döndüğünde, Medici ailesinin geleneğini izleyerek sanatın koruyucusu olan Toskana sanatçılarına çok sayıda eser sipariş etti.

O sıralarda Avrupa’da bölgesel karışıklıklar neticesinde Lorraine bölgesi Fransa’ya geçmişti ve Lorraine Dükünün kaybını bir şekilde karşılamak için Toskana kendisine verildi.   

1737’de kardeşi Grandük Gian Gastone’un ölümü üzerine, Medici ailesinn hayatta kalan tek üyesi Anna Maria Luisa, ailesinin mirasını korumanın önemini fark etti.

İşte her yıl 18 Şubat günü anılmasının nedeni Anna Maria’nın Lorraine Dükü ile 1737 yılında imzaladığı Aile Paktı olmuştur. Bu belge, Medici Sanat koleksiyonlarının Floransa ve Toskana Büyük Dükalık Eyaletin’den asla satılamayacağı ve dışarı çıkarılamayacağını sağlıyordu.

Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı, Bargello Sarayı-Müzesi, Lsiaurentian Kütüphanesi ve San Lorenzo kilisesindeki tüm sanat eserleri, Medici kapsamlı koleksiyonları, resimleri, heykelleri, el yazmaları, mücevherler ve tüm değerli eşyaları işbu anlaşma kapsamındaydı.

Toskana Büyük Dükalık siyasetinde hiçbir rolü ve hükümranlığı asla olmayan bir kadının, büyük bir hanedanın sonunda belki de en önemli rolü üstlenen kişi olması Floransa Kenti tarafından her yıl anılmasını fazlası ile hak ettiğinin açık göstergesidir.

Floransa, kentin en değerli mülklerini ve sanat eserlerini gelecek nesillere miras olarak bırakan Anna Maria Luisa’ya minnettardır.

Floransa’ya en yakın yer eğri kulenin olduğu Pisa kenti. Hava limanından yaklaşık 80 km. Türk Hava Yolları yaklaşık altı sene önce Pisa’ya uçuş yapmaya başlamıştı. Ama şimdi pandemi nedeni ile ara verilmiş olabilir. Roma Hava Limanından 270 km, artık seyahatinizi nasıl yaptığınıza bağlı. İnşallah kısa zamanda pandemi sona erer normale girilir gezginler yola devam edebilir.  

 

22 Mart 2021

Heybeliada

Fethi Denizmen

Etiketler İtalya
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Nesrin Tezcan
Harika anlatımınızla tüya gibi gezdim bir kez daha. 💐
Feryal Orhon Basık
Harika bir yazı olmuş. Keşke Floransa’ya gitmeden önce bu yazını okuyabilmiş olsaydım. Bir yeri bilerek gezmek çok başka oluyor. İnşallah tekrar oralara gitmek nasip olur. Ama bir kahvenin artık Türk parasıyla 250 liraya geldiğini düşünecek olursak, bu hayalimizin gerçekleşmesi zor gibi. 😢
Hande Çalışkur
Gitmeden oradaymış gibi bu bilgileri öğrenmek muhteşem bir duygu. Teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Çakmak Turgay
Fethi ne güzel sanatla ilgili yazılar yazıyorsun
Ceyda Yılmaz
2021 Türkiye’sine bakınca sanırım hisler özetleniyor.. Yine çok güzel bilgiler vermişsiniz. Kaleminize sağlık.
Cemal Çalımer
Floransa benim ilk yurt dışı seyahatim olmuştu. 1976 . Duyguylandim . cografya tarih kültür ve zengin bir anlatı ve biçem devamına ve daha nicelerine...
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER